Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Swędznie całego ciałafot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Swędznie całego ciała

pytanie zadane w dniu: 19.10.2010
problem zgłoszony przez: Yadelis, 30 lat

W przypadku nadmiernego swędzenia całego ciała należy w pierwszej kolejności udać się na wizytę do internisty, ponieważ podstawowe badania laboratoryjne mogą pomóc w ustaleniu bezpośredniej przyczyny świądu skóry. Więcej na ten temat opowiada Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam!
Mam pewien problem. Swędzi mnie całe ciało. W nocy potrafię się podrapać do krwi. Najbardziej swędzą nogi, ręce, plecy i miejsca pod bielizną. Dodatkowo na łokciach, biodrach, udach robią mi się takie krostki, które wyglądają trochę jak gęsia skórka. Dermatolog nie wie co to jest, dostaję maści do smarowania, ale średnio skutkują. Pojawiła się nawet teoria, że to objawy nerwicy, ale mnie się wydaje, że to jakaś alergia, zwłaszcza, że niemal non stop mam katar. Mam to od wielu lat, byłam kilka razy u dermatologa, ale problem nie został wyjaśniony (leki na alergię nie pomagają). Co to może być i gdzie się z tym najlepiej udać, tak, żeby nie zostać spławionym (nadmienię, że mam ubezpieczenie państwowe, na leczenie prywatne za bardzo mnie nie stać)."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam.

Świąd skóry, poza przyczynami dermatologicznymi, występuje również w chorobach ogólnoustrojowych. Warto zatem również udać się do internisty w celu wykonania określonych analiz laboratoryjnych. Ważnych informacji dostarcza już morfologia krwi obwodowej z rozmazem mikroskopowym. Podwyższony odsetek granulocytów kwasochłonnych może wskazywać na alergię lub infekcję pasożytniczą przewodu pokarmowego.

Świąd skóry bywa pierwszym objawem niektórych schorzeń wątroby - warto wykonać oznaczenie bilirubiny, ALT, AST, Falk oraz GGTP. Zdarza się, że ten objaw wyprzedza na wiele miesięcy lub lat rozwój twardniejącego zapalenia dróg żółciowych lub pierwotnej marskości żółciowej wątroby. Zdarza się również w niektórych poważnych chorobach hematologicznych - dlatego trzeba wykonać morfologię krwi obwodowej.

Wizyta u internisty jest zatem jak najbardziej wskazana. Podstawowe badania laboratoryjne mogą wnieść dodatkowe, ważne informacje dla ustalenia przyczyny świądu skóry.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Sepsa - jak może dojść do zakażenia?

Ile ćwiczyć na stepperze?

Antybiotyk obniża odporność?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

21 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu