Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Mam problem z zajściem w ciążę...fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Mam problem z zajściem w ciążę...

pytanie zadane w dniu: 22.10.2010
problem zgłoszony przez: Kobieta

Z sondy przeprowadzonej wśród użytkowniczek wirtualnych poradników wynika, że blisko 21 proc. kobiet stara się o dziecko minimum rok, natomiast co czwarta z nich może mieć problem z zajściem w ciążę.


Treść pytania:

"Witam!

Jestem młodą kobietą, która pragnie mieć dziecko. Wraz z narzeczonym od dłuższego czasu się o to staramy. W grudniu już miną 2 lata, a mam tyle lat, że najłatwiej mi zajść w ciążę. Chodziłam do lekarzy, najlepsze znane kliniki i nic. Mili lekarze, ale to tyle. Poszłam do pierwszego lepszego lekarza w Piasecznie i okazało się, że to CUD lekarz ginekolog. Powiedział mi tyle rzeczy, podszedł, jak do człowieka, zrobił wszystko, co trzeba. Okazało się, że mam za mało progesteronu i nawet jakby dochodziło do zapłodnienia, to i tak nic, bo progesteron przenosi zarodek do macicy. Doktor przepisał mi Duphaston. Muszę go brać w określonych dniach cyklu. Teraz mam problem, jak długo mogę czekać na dzidziusia? Wiem, że oczekuję nie wiadomo jakiej odpowiedzi, ale bardzo mi zależy i może są jakieś sposoby: dieta, pozycje, coś, co może dodatkowo pomóc? Z nami wszystko jest okej i ten Duphaston też jest od 14. do 25. dnia cyklu."

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Witam Panią,

Poziom progesteronu powinien być oceniany 7 dni po domniemanej owulacji lub trzykrotnie w równych odstępach czasu, między owulacją a miesiączką. Jeżeli przeprowadzono niezbędną diagnostykę, która wyklucza inne zaburzenia związane z niepłodnością, preparaty gestagenowe faktycznie mogą okazać się skuteczne. W przypadku trudności z zajściem w ciążę zawsze należy wykonać nie tylko badania hormonalne, ale również cały szereg innych badań. Zaliczyć tu należy ocenę owulacji, czyli obserwację dojrzewania i pęknięcia pęcherzyka jajnikowego w usg.

Kolejnym krokiem jest badanie andrologiczne i nasienia męża. Następnie należy ocenić drożność jajowodów w tzw. histerosalpingografii, która polega na podaniu kontrastu do jamy macicy i uwidocznieniu jego przepływu przez jajowody w badaniu rentgenowskim. Pamiętać należy o badaniu śluzu po współżyciu, czyli tzw. teście penetracyjnym (postkoitalnym), w którym ocenia się zachowanie się plemników w śluzie w 12-24 godzinie po stosunku płciowym. Ostatnim etapem jest endoskopia, czyli hysteroscopia i laparoskopia. Należy wówczas wykluczyć nieprawidłowości jamy macicy i inne zaburzenia, jak na przykład endometriozę, polegającą na wszczepianiu błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Jeżeli wszystkie wymienione badania nie wykazały żadnej patologii, a jedynym odchyleniem jest za niskie stężenie progesteronu - leczenie preparatami gestagenowymi powinno być skuteczne. To, jak długo można je stosować przy braku efektu zależy przede wszystkim od wieku pacjentki. Jeśli ma więcej niż 35 lat, czas oczekiwania może wynosić jakieś 6-12 miesięcy, później warto pomyśleć o inseminacji lub nawet zapłodnieniu in vitro. U młodszych pacjentek czas oczekiwania na skuteczność leczenia zachowawczego może być dłuższy. Wśród dodatkowych czynników, poprawiających funkcje rozrodcze wymienia się zdrowy styl życia - z aktywnością ruchową i właściwą dietą. Warto pomyśleć o suplementach i witaminach typu „pro baby”.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Przeczytaj również:

Większość lekarzy za refundacją in vitro

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Ból podczas stosunków po porodzie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu