Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Pierwsza wizyta u ginekologafot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Pierwsza wizyta u ginekologa

pytanie zadane w dniu: 22.10.2010
problem zgłoszony przez: Weronika Sado

Data ostatniej miesiączki, przebyta ciąża, współżycie - to trzy podstawowe pytanie, na które przyjdzie kobiecie udzielić odpowiedzi podczas pierwszej wizyty u ginekologa.


Treść pytania:

"Jestem dziewicą i mam 15 lat. Moim problemem jest bolesne miesiączkowanie, dlatego postanowiłam wybrać się na wizytę do ginekologa. Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda taka wizyta, jakie badania wykonuje lekarz u dziewczyny niedoświadczonej seksualnie i czy powinnam się do niej w jakiś sposób przygotować. Kiedy takiemu badaniu powinna towarzyszyć osoba dorosła, np. mama lub siostra? "

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Witam,

Wizyta osoby niepełnoletniej u ginekologa odbywa się w obecności rodzica bądź opiekuna prawnego. Pierwszą częścią spotkania będzie szczegółowy wywiad lekarski, dotyczący głównie miesiączek - kiedy pojawiła się pierwsza w życiu, czy są regularne, obfite lub skąpe, bolesne lub nie, czy pojawiają się dodatkowe plamienia międzymiesiączkowe. Niewątpliwie lekarza interesować będą przebyte choroby i/lub operacje. Następnie odbędzie się typowe badanie ginekologiczne. Rozpocznie się ono od oceny narządów płciowych zewnętrznych. Następnym etapem badania jest oglądanie pochwy i szyjki macicy we wzierniku. Jednak jeśli pacjentka nie współżyła płciowo lub nie używała tamponów higienicznych - tę część pomija się. Potem odbywa się badanie dwuręczne. U dziewic można delikatnie badać przez pochwę, choć niektórzy lekarze badają narządy wewnętrzne przez odbyt. Ostatnim etapem badania jest ultrasonografia. W przypadku osoby z zachowaną błoną dziewiczą, stosuje się ultrasonografię przezbrzuszną lub przezodbytniczą. Istotnym elementem badania u ginekologa jest również badanie piersi, zarówno palpacyjne, jak i ultrasonograficzne.

Jeżeli chodzi o przygotowanie się do takiej wizyty, przede wszystkim trzeba pamiętać o dacie ostatniej miesiączki. Jeżeli występowały jakieś problemy ze zdrowiem, pobyty w szpitalu, warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Należy oczywiście zadbać o higienę osobistą i warto założyć taki typ odzieży, który pozwoli czuć się swobodnie bez dolnej części garderoby, np. dłuższą bluzkę.

Bolesne miesiączki są dość częstym problemem w ginekologii wieku rozwojowego. Ich przyczyną mogą być wady strukturalne macicy, zaburzenia hormonalne, choroby zapalne lub endometrioza. Nie wszystkie z tych chorób można rozpoznać już podczas tradycyjnej wizyty u ginekologa. Niektóre wymagają dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Przeczytaj również:

Rak szyjki macicy

Doustna antykoncepcja a miesiączka

Ile kosztuje test na ojcostwo?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

14 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu