Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Reumatoidalne zapalenie stawów
problem do rozwiązania

Reumatoidalne zapalenie stawów

pytanie zadane w dniu: 24.10.2010
problem zgłoszony przez: patrycja, 27 lat

Reumatoidalne zapalenie stawów występuje około 4 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a dotyczy około 1-2 proc. całej populacji. Jest przewlekłą chorobą całego organizmu, z okresami zaostrzeń i remisji - ostre objawy ustają. W wielu przypadkach choroba ta prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do zgonu...


Treść pytania:

"Witam,

Moja mama od kilku lat choruje na reumatologiczne zapalenie stawów. Lekarze w moim mieście nie potrafili zdiagnozować choroby. W końcu znaleźliśmy lekarza w mieście oddalonym od nas prawie o 200 km. Dzięki Bogu, tamtejsza Pani doktor mamie pomogła. Na opuchnięte i przeraźliwie bolące stawy mama dostała sterydy, później chemię w tabletkach. Choroba mamy w końcu się zatrzymała, ale od nadmiaru tabletek zaczął ją boleć żołądek i wątroba. Na jedną dolegliwość pomagało, drugą zapoczątkowywało. W końcu wprowadzono w obieg nowoczesny lek biologiczny, który testowano właśnie na mojej mamie. Były to zastrzyki podawane w brzuch. Choroba dalej stała w miejscu, ale dzięki niemu mama czuła się lepiej, obrzęki stawów były coraz mniejsze. Stan mamy zadziwiał lekarzy i to przy każdej wizycie lekarskiej. Wiadomo - nie polepszał się, ale choroba stanęła w miejscu. Mama żyła znów normalnie, nie myśląc o chorobie. Lek biologiczny przyjmowała około 3 lat (1 zastrzyk na tydzień, każdy wart 5 tys. złotych). Służba zdrowia, pół roku temu odebrała lek mamie, ponieważ jej stan był bardzo dobry w trakcie przyjmowania go. W zamian tego otrzymała znów tabletki z chemią, a obecnie nawet ze sterydami, aby wytrzymać ból. Póki co, nie stać szpitala na ponowne sfinansowanie leku biologicznego dla mamy. Mama już ma poważne problemy z przygotowaniem sobie jedzenia, z założeniem butów, ręce jej nieruchomieją, jeden palec ręki ma wielkość trzech, a wszystko przez opuchliznę. Nie rozumiem, dlaczego osobom, którym można zatrzymać chorobę, zabiera się takie leki? Mama nadal jeździ na kontrolę, co kilka miesięcy, z wielką nadzieją na powrót do lekarstwa, ale wciąż, jak na złość, wyniki OB ma dobre, a ma coraz większe problemy z poruszaniem się. Błagam o pomoc. Skąd zdobyć ten lek biologiczny, aby znów pomóc mamie? Wyniki nie wykazują tak złego stanu mamy, ale jest cała opuchnięta, obolała, często płacze z bólu. Chyba nawet bardziej opuchnięta, niż w chwili zdiagnozowania choroby. Jak pomóc mamie?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Pani Patrycjo,

Na początku walki o zdrowie mamy proszę porozmawiać z lekarzami, którzy kwalifikowali mamę do terapii biologicznej i nadzorowali jej przebieg. Z opisu stanu klinicznego Pani mamy wynika, że nastąpił nawrót aktywnego procesu zapalno-immunologicznego z postępującą destrukcją stawów. Dlaczego na obecnym etapie, Pani mama spotyka się z odmową leczenia? Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, nie znając szczegółów oraz historii przebiegu klinicznego choroby. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, która przed erą leków biologicznych, takich jak Infliksimab czy Etanercept prowadziła do nieodwracalnego zniszczenia stawów i inwalidztwa.

Wprowadzenie innowacyjnych leków dało szanse na uzyskanie pełnej remisji, a w najgorszym przypadku stabilizacji przebiegu choroby. Jestem przekonany, że lekarze w referencyjnym ośrodku zajmującym się leczeniem tej przewlekłej choroby autoimmunologicznej, podchodzą do każdego przypadku z wysokim poziomem kompetencji i troski o zdrowie pacjenta. Myślę, że warunki zaporowe do kontynuacji terapii biologicznej leżą po stronie NFZ. Proszę porozmawiać z lekarzami, co decyduje, że mama nie jest aktualnie kwalifikowana do nowoczesnego sposobu leczenia. Nie sądzę, aby tylko wynik OB był jedynym dyskwalifikatorem ponownego włączenia leczenia. Upatruje przyczyn tej niekorzystnej sytuacji w uwarunkowaniach ekonomicznych. Proponuję, aby zwróciła się Pani z tym problemem do konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii - Profesora Witolda Tłustochowicza. Dane kontaktowe znajdzie Pani w Internecie. Proszę zapoznać go z historią choroby mamy i poprosić o wyrażenie opinii w kwestii możliwości kontynuacji terapii biologicznej.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Przeczytaj również:

Epidemia cukrzycy to znak czasów

Bardzo trzęsą mi się ręce. Czym to może być spowodowane?

Łapanie powietrza

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

12 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu