Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Czy żelki są tuczące?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Czy żelki są tuczące?

pytanie zadane w dniu: 27.10.2010
problem zgłoszony przez: Jadźka

Uwaga, bardzo ważna informacja dla osób dbających o linię: żelki wcale nie są takie dietetyczne, jakby się mogło z pozoru wydawać. Dlaczego? Odpowiedzi udziela Paulina Kłodzińska, dietetyk.


Treść pytania:

"Czy żelki są bardzo tuczące? Uwielbiam je, ale nie wiem czy aby utrzymać wagę można je jeść..."

Paulina Kłodzińska Porady udziela Paulina Kłodzińska, dietetyk:

Witam Panią serdecznie,

Żelki to bardzo kaloryczna przekąska bez cennych wartości odżywczych. Zdecydowanie nie pomoże Pani figurze ani zdrowiu. 100g tej słodkiej przyjemności to od 340-380kcal w tym około 60% to czysty cukier. W opakowaniu znajdziemy od 80 do 110g, co oznacza, że w ciągu krótkiej chwili dostarczymy jednorazowo naszemu organizmowi od 270 do 410 kcal. Dziecko w wieku przedszkolnym nie ma najmniejszego problemu z opróżnieniem całej torebki, więc dorośli tym bardziej nie odczują sytości po takich łakociach.

Poza dawką pustych kalorii znajdziemy substancje glazurujące, utrzymujące wilgotność oraz całą masę sztucznych barwników i aromatów. Część producentów używa substancji naturalnych w postaci wyciągów i koncentratów z marchwi, buraków, papryki lub kurkumy ale niestety nie zmniejsza to wartości kalorycznej. Na kilku opakowaniach znalazłam dopisek, że żelki zawierają w swoim składzie sok z owoców ale po wnikliwej analizie druczku wielkości łepka od szpilki odkryłam, że i owszem ale czy 2% zagęszczonego soku owocowego sprawi, że paczka żelek będzie "zdrowsza"? Raczej nie!

Jeśli nie może się Pani oprzeć podjadaniu między posiłkami proponuję warzywa np. marchewki pokrojone w długie słupki, garstkę pestek dyni lub słonecznika, małą garstkę orzechów lub naturalne chipsy jabłkowe.

Pozdrawiam, Paulina Kłodzińska Dietetyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Mit: Poprzez zachcianki organizm pokazuje, że brak mu konkretnych składników odżywczych

Kłopotliwe wzdęcia

Dobra dieta

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

37 osób uważa, że to dobra porada

Porady użytkowniczek 1 porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu