Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddom i wokół domu
zwiń szukanie zaawansowane
Chcę zasadzić drzewa owocowe w ogrodziefot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Chcę zasadzić drzewa owocowe w ogrodzie

pytanie zadane w dniu: 28.10.2010
problem zgłoszony przez: Weronika Sado

Jak się okazuje, najlepszy okresem na zasadzanie drzew owocowych jest jesień - najważniejsze to zdążyć przed pierwszymi przymrozkami! - porady udzielają Justyna Sochan i Katarzyna Sochan-Dąbrowska, architektki krajobrazu z firmy Niebanalny Ogród.


Treść pytania:

"Witam Panie,

Chciałabym się dowiedzieć, czy drzewa owocowe można jakoś zasadzić? Jakie warunki muszą być spełnione, by się przyjęły? I ile to wszystko wymaga czasu? Bardzo chciałabym mieć jabłonie i grusze koło domu..."

Justyna Sochan i Katarzyna Sochan-Dąbrowska Porady udziela Justyna Sochan i Katarzyna Sochan-Dąbrowska, ogrodnicy i architekci krajobrazu:

Witamy serdecznie,

Drzewa owocowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na stokach niedużych wzniesień (jeśli w ogrodzie teren jest płaski, proszę się nie martwić, drzewa też urosną) oraz w miejscach osłoniętych od wiatrów północnych. Idealną glebą dla wzrostu i owocowania jest lekka gleba gliniasta i gliniasto–piaszczysta. Najbardziej optymalnym terminem na sadzenie jabłoni czy gruszy jest okres od października aż do pierwszych przymrozków. Posadzone drzewka już na wiosnę rozpoczną wegetację. Aby świeżo posadzone rośliny nie przemarzły, należy je zabezpieczyć przed zimą używając np. słomy. W sklepach i szkółkach ogrodniczych dostępne są drzewka sprzedawane w pojemnikach albo z gołą bryłą korzeniową. Dokonując wyboru przy kupnie roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowo rozwinięty system korzeniowy. Korzenie roślin w pojemnikach nie powinny go przerastać, a gałęzie i pędy nie powinny być przesuszone czy przemarznięte. Przy zakupie roślin z gołą bryłą korzeniową należy pamiętać, żeby drzewka były pozbawione liści.

Przed posadzeniem należy dokładnie odchwaścić glebę. Możemy to zrobić ręcznie albo mechanicznie za pomocą środków chwastobójczych (Roundup, Glyfos). Należy pamiętać, że po oprysku trzeba odczekać ok. 3 tygodni z sadzeniem drzew. Przed posadzeniem należy dodać nawozów fosforowych i potasowych, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Ziemię pod sadzenie należy użyźnić poprzez dodanie kompostu lub żyznej ziemi (np. zmieszany torf z ziemią). Jeśli gleba jest gliniasta należy ją rozluźnić, wsypując w wykopany dołek trochę piasku i przekopując z dodaną ziemią. Dołki powinny mieć taką głębokość i szerokość, aby po włożeniu rośliny, korzenie po rozłożeniu nie były załamane. Przed zasypaniem rośliny ziemią, należy wypełnić dołek wodą. Następnie zasypujemy dołek, tworząc na około wałek z ziemi, tak żeby powstała misa, idealna do podlewania. Posadzone drzewka warto palikować. Aby posadzone drzewka obficie i regularnie owocowały w pierwszym roku po posadzeniu, na wiosnę należy je przyciąć.

Pozdrawiamy,
Justyna Sochan i Katarzyna Sochan-Dąbrowska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Poniedziałek Światowym Dniem Makaronu!

Jak dbać o kaktusy?

Jakim kolorem pomalować ściany, by optycznie powiększyć pokój?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami, jesteś estetą i to jak mieszkasz, ma wpływ na Twój komfort psychiczny? Skorzystaj z porad projektantów wnętrz, architektów i ogrodników.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu