Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Jak uratować małżeństwo?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Jak uratować małżeństwo?

pytanie zadane w dniu: 01.11.2010
problem zgłoszony przez: ziutka, 41 lat

Czy starania tylko jednej ze stron wystarczą, by podbudować rozpadający się związek? O tym, czy warto na przymus namawiać partnera do powrotu opowiada Piotr Antoniak, psycholog.


Treść pytania:

"Witam,
Jestem w związku małżeńskim od 14 lat. Bardzo się kochaliśmy, nasze staranie o dziecko powiodło się po trudnych 7 latach. Do tej pory żyliśmy w szczęściu i zgodzie. Od pewnego czasu (jakieś pół roku) mój mąż zaczął unikać domu, często wychodził pod byle pretekstem, rzucił palenie, przestał się uśmiechać, żartować. Mamy 7-letniego syna, który poszedł w tym roku do szkoły, są ze sobą silnie związani. Razem jeżdżą na ryby, chodzą na basen, wszystko robią razem, a ja im w tym dopinguję. Starałam się dobrze prowadzić dom, prawie zawsze wszystko było gotowe na czas, spełniałam się jako żona, matka i kochanka. Pewnego dnia mąż oświadczył mi, że mnie już nie kocha i jest nieszczęśliwy, a jedynym jego szczęściem jest syn. Chce od nas odejść - jak miał 14 lat to jego ojciec zostawił matkę i rodzeństwo, przekreślić cały dorobek życia, moją miłość, bo go nadal kocham, i zostawić syna, który bardzo go teraz potrzebuje. Próbowałam rozmawiać, pytać co się stało. Dlaczego? Co zrobiłam nie tak? Czego nie zrobiłam? Ciągle mi odpowiada "nie wiem". Co mam robić, jak postępować, czy zostawić wszystko własnemu biegowi, czy ratować swój związek?"

Piotr Antoniak Porady udziela Piotr Antoniak, psycholog:

Szanowna Pani!

To oczywiste, że kiedy następuje w Pani życiu tak duża zmiana dotycząca związku małżeńskiego jest potrzeba odpowiedzi na pytanie: Co się stało? Jaka jest tego przyczyna? Chciałbym jednak Panią przestrzec przed jednym rodzajem odpowiedzi. Szuka Pani winy w sobie. Proszę zauważyć, że mąż na te pytania odpowiada "nie wiem". Myślę, że jeśli zmiana dotyczy jego zachowania, to po jego stronie jest odpowiedź na Pani pytania. Szukanie winy w sobie może doprowadzić do tego, że będzie Pani czuła się coraz gorzej i będzie Pani udoskonalać dotychczasowe starania. Jeśli jednak przyczyna nie jest po Pani stronie to ryzykuje Pani coraz gorszym samopoczuciem. To, że ojciec Pani męża zostawił swoją rodzinę nie jest moim zdaniem wystarczającym uzasadnieniem, zwalniającym Pani męża z odpowiedzialności przed własną rodziną. Pisze Pani, że razem budowaliście ten związek i inwestowaliście w niego wszystko, co najlepsze. Jeden z najważniejszych "owoców" to Państwa syn. W tej rodzinie każdy jest ważny. Dopóki jesteście razem zawsze jest szansa na poprawę sytuacji (może z pomocą specjalisty). Jeśli jednak Pani mąż podjął już decyzję o odejściu to wyłącznie Pani starania będą niewystarczające.

Pozdrawiam,
Piotr Antoniak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Związek ze starszym mężczyzną

Uzależnienie od alkoholu/problemy z psychiką

Kiedy psycholog, kiedy psychiatra?

zdjęcie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

26 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu