Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Nie potrafię przestać kłamać...fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Nie potrafię przestać kłamać...

pytanie zadane w dniu: 08.11.2010
problem zgłoszony przez: Kobieta

Każdy wie, że kłamstwo jest złe. Kłamiąc zdajemy sobie sprawę z tego, że nie postępujemy w sposób należyty, przez co zaczynamy się denerwować. Czym tłumaczyć niemoc przezwyciężenia w sobie chęci na mówienie nieprawdy? Porady udziela Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog.


Treść pytania:

"Mam 24 lata i od roku jestem w związku. Niestety, związek ten wisi na włosku przez moje kłamstwa. Kłamię świadomie. Kiedy miałam 12 lat moi rodzice się rozstali. Oni również siebie okłamywali. Mój poprzedni związek, który trwał prawie 6 lat, rozpadł się przez zdradę mojego partnera. Chciałabym przestać kłamać i podczas każdej rozmowy powiedzieć mu prawdę, ale nie mogę. On już nie wierzy w żadne moje słowo, ale ja nie mogę tego zrozumieć. Myślałam o wizycie u psychologa, ale czy to pomoże?"

Zuzanna Jędrzejczyk Porady udziela Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog:

Witam!

Brak szczerości stanowi poważne zagrożenie dla związku. Kłamstwa, na ogół po jakimś czasie wychodzą na jaw, a partnerzy tracą do siebie zaufanie, które powinno stanowić fundament udanego związku. Jeśli zależy Pani na utrzymaniu relacji z obecnym partnerem, to rzeczywiście powinna Pani „wyleczyć się” z nawyku kłamania. Pomocne w poradzeniu sobie z problemem byłoby udzielenie sobie odpowiedzi na kilka pytań:

- Dlaczego kłamię? - Czy okłamuję tylko swojego partnera, czy też problem pojawia się w kontaktach z innymi osobami? - Co sprawia, że nie potrafię przestać kłamać?

Dodatkowo warto się zastanowić, jaką funkcje pełni w Pani życiu kłamstwo, czemu służy. Czasem kłamstwo pozwala na realizowanie ukrytych potrzeb takich, których do końca sobie nie chcemy uświadomić np. chęć zemsty, odegrania się na partnerze za doznane niegdyś krzywdy (zarówno te faktyczne lub też domniemane). Niekiedy zdarza się że kłamanie jest jedynie wyuczonym w dzieciństwie sposobem komunikowania się ze światem, którego jak każdego innego złego nawyku, można się oduczyć. Potrzebna jest tylko dobra motywacja. Jeśli pojawią się trudności z samodzielnym zrozumieniem przyczyn swojego problemu, z pewnością przydatna może się okazać wizyta u psychoterapeuty.

Pozdrawiam, Zuzanna Jędrzejczyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Gdy czasem trudno nam mówić...

Lęk przed zwariowaniem

Czy można wyleczyć się z obsesyjnej miłości?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu