Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
Warto wiedzieć
zwiń szukanie zaawansowane
Czy rodzice mogą wyrzucić mnie z domu?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Czy rodzice mogą wyrzucić mnie z domu?

pytanie zadane w dniu: 09.11.2010
problem zgłoszony przez: Someone, 18 lat

Czy rodzice mają prawo wyrzucić z domu pełnoletnie dziecko i nie ponieść z tego tytułu żadnych konsekwencji? Porady na temat praw dorastającego dziecka udziela Maciej Lach, prawnik.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,

Mam konflikt z rodzicami, który ciągnie się od roku. W styczniu kończę 18 lat - matka wielokrotnie groziła mi, że gdy tylko będę pełnoletnia, wystawi mi walizki za drzwi. Czy naprawdę ma prawo wyrzucić mnie z domu? Sprawa się toczy o mojego chłopaka, którego rodzice nie chcą zaakceptować, bo jest z patologicznej rodziny (jego ojciec siedzi w więzieniu). Matka twierdzi, że syn będzie taki sam i zmarnuje mi życie. Jak by nie było, ja mam dopiero niecałe 18 lat i o ślubie, dzieciach i związku "na zawsze" w ogóle nie myślę, a mimo tego, rodzice nie chcą ustąpić, to dla nich porażka i skaza na honorze..."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam,

Każda matka i każdy ojciec pragną dla swego dziecka jak najlepiej. Pani rodzice boją się, że kontakt z Pani chłopakiem, który ma kontakt ze światem przestępczym może sprowadzić Panią na złą drogę. Rodzice co prawda zawsze mogą Panią wyrzucić z domu, niemniej jednak będzie to niezgodne z obowiązującym prawem.

Jedyną prawnie dozwoloną możliwością jest wymeldowanie lub eksmisja. W pierwszym przypadku jest to możliwe, gdy opuszcza Pani miejsce pobytu stałego lub czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Eksmisja zaś jest możliwa w przypadku, gdyby znęcała się Pani fizycznie bądź psychicznie nad rodzicami. W przypadku eksmisji, Pani opiekunowi prawni musieliby wystąpić z takim wnioskiem do Sądu i musieliby udokumentować ten fakt. Chciałbym jednak podkreślić, że rodzice nie maja prawa pozbawić dziecka dachu nad głową, która pomimo tego, że osiągnęło pełnoletniość nadal się uczy. Jeżeli będziesz się Pani dalej uczyła to na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny, czyli m.in. dostarczania środków utrzymania (wyżywienia, ubrania, wypoczynku, rekreacji, rozwijania zainteresowań), a także zapewnienie mieszkania.

Kwestie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy nie przewidują co prawda granicy wieku, do której rodzice są obowiązani do wypełniania świadczeń alimentacyjnych na rzecz swoich dzieci, niemniej jednak w świetle art. 133 kro, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Lepsza mama czy kumpela?

Alimenty a wyrzucenie z domu

Wyprowadzka od rodziców

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

6 osób uważa, że to dobra porada

Porady użytkowniczek 1 porada

porady udziela: martuska

Treść porady została zablokowana administracyjnie.

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu