Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Przymusowe leczenie alkoholizmufot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Przymusowe leczenie alkoholizmu

pytanie zadane w dniu: 09.11.2010
problem zgłoszony przez: BeaTa

Czy można kogoś zmusić do zgłoszenia się na terapię leczenia alkoholizmu? Jak reagować kiedy uzależniona osoba przyczynia się do stopniowego zaburzania rodzinnego porządku? Porady udziela prawnik - Maciej Lach.


Treść pytania:

"Witam,
Moja ciocia jest alkoholiczką, mieszka z babcią (swoją mamą), której zabiera rentę i uprzykrza jej życie. Jak się stwierdza chorobę alkoholową i kiedy i kto może podjąć decyzję o wysłanie chorego na leczenie? Czy leczenie może być przymusowe? Ciocia zaprzecza, że jest alkoholiczką, obraziła się na całą rodzinę i ani myśli o podjęciu leczenia."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam serdecznie,

Do bezpośrednich i podstawowych znaków choroby alkoholowej należy utrata zdolności do kontrolowanego picia alkoholu, a także zaburzenia w sferze emocjonalnej. O szczegółowych objawach choroby alkoholowej z pewnością pomocny będzie lekarz, który posiada niezbędną wiedzę i kwalifikacje na ten temat.

Jeśli chodzi o przymusowe leczenie, to zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 12 września 1996 r., osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy lub systematycznie zakłócają porządek publiczny, mogą być poddane przymusowemu leczeniu odwykowemu. O konieczności takiego leczenia powiadamia się Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy Radzie Gminy. Komisja taka kieruje sprawę do sądu rejonowego; na zlecenie sądu, osoba zgłaszana do przymusowego leczenia jest poddawana badaniu przez biegłego psychiatrę, a następnie wydaje postanowienie stwierdzające o konieczności poddania chorego leczeniu. Jeżeli sąd uzna konieczność leczenia, osoba w stosunku do której wydano nakaz, może być doprowadzona do zakładu leczniczego pod przymusem. Zgodnie z powołaną powyżej ustawą, obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak, niż dwa lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Piwo to nie jest alkohol?

Na czym polega uznanie dziecka?

Rodzina zastępcza - interwencja

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu