Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Otłuszczona wątroba a zdrowy styl życiafot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Otłuszczona wątroba a zdrowy styl życia

pytanie zadane w dniu: 10.11.2010
problem zgłoszony przez: Esti

Stłuszczenie wątroby to poważna przypadłość, która rozpoznana zostaje wówczas, gdy ilość znajdującego się w niej tłuszczu zaczyna wynosić więcej niż 5% jej masy całkowitej. Czy jednak zawsze wynika ona z niezdrowego trybu życia? Porady udziela Elżbieta Duda-Gmurczyk, dietetyk.


Treść pytania:

"Witam,

Zastanawiam się, czy dieta poprawiająca przemianę materii byłaby skuteczna u mojego męża. Podczas ostatnich badań okazało się, że mąż ma otłuszczoną wątrobę, wskaźnik cholesterolu przewyższał 3*górną normę, poza tym wyniki ok. Problem w tym, że my, na co dzień odżywiamy się naprawdę zdrowo. Mąż jest Włochem, mieszkamy we Włoszech. Nasza dieta jest pełna warzyw, nie stosuję (nawet nie mam w domu) żadnych tłuszczów do smażenia, używamy jedynie oliwy z oliwek do sałat. Mięso lub ryby jemy jedynie grillowane lub pieczone, serów nie jemy w ogóle. Od czasu do czasu (raz na 2 tygodnie lub rzadziej) pizza, lampka wina lub piwo. Nie pijamy coca coli itp. nie jemy chipsów, bardzo rzadko coś słodkiego. Jedząc to samo, a nawet wykonując tę samą pracę - ja ważę 58 kg przy wzroście 170cm, a mój mąż 104 kg przy 186! I to ja częściej sięgam po coś "niezdrowego". Lekarze tylko nawołują do zdrowszej diety, a mnie to wyprowadza z równowagi, bo już nie mam pomysłów, jak jeść zdrowiej i mniej tłusto. Nikt nie zauważa, że ja przy tym samym stylu życia i diecie jestem szczupła, a mąż nie. I skąd ten jego cholesterol? Czy uważa Pani, że taka dieta na lepszą przemianę materii (może kopenhaska?) zadziałałaby na niego? "

Elżbieta Duda-Gmurczyk Porady udziela Elżbieta Duda-Gmurczyk, dietetyk:

Witam,

Przedstawiony przez Panią w skrócie sposób odżywiania Pani męża rzeczywiście nie wygląda najgorzej, jednak do pełnej diagnozy potrzebowałabym dodatkowych informacji np. jaka jest częstotliwość posiłków Pani męża, jakie są zjadane przez niego porcje, itp. W kontekście wysokiego cholesterolu potrzebowałabym także informacji o spożywaniu mięsa, jaj i przetworów mlecznych, które są źródłem cholesterolu. Dieta odchudzająca, jak i dieta racjonalna, mająca na celu utrzymywanie wagi, nie polega tylko na jedzeniu określonych, zdrowych produktów ale również na jedzeniu ich w odpowiedniej (dopasowanej do każdego indywidualnie) ilości. Bardzo istotne są też inne, dodatkowe zasady zdrowego odżywiania. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest regularne jedzenie 4-5 urozmaiconych posiłków dziennie, zaczynając od porannego śniadania, po kolację zjadaną około 3 godzin przed pójściem spać. Posiłki powinny być rozplanowane co 2-3 godziny.

Pozostałe zasady diety (nie tylko) odchudzającej to:

 brak podjadania pomiędzy posiłkami,

 wypijanie 1,5-2 litra płynów dziennie z przewagą wody mineralnej,

 odstawienie (co oczywiste) słodyczy, tłustych potraw, słodkich napojów, smażenia w dużej ilości tłuszczu,

 ograniczenie wysokokalorycznych produktów takich jak alkohol, soki owocowe, dodatków nadmiaru tłuszczu do potraw nawet oliwy,

 do diety należy wprowadzić duże ilości warzyw- do każdego posiłku,

 podstawią diety obok warzyw powinny być produktów zbożowych z mąki razowej oraz chude mięsa, ryby i produkty nabiałowe,

 wypijanie dziennie 1,5-2 litra niesłodzonych napoi,

 umiarkowana aktywność fizyczna 2-3 razy w tygodniu,

Długoterminowe zastosowanie się do tych najbardziej podstawowych zasad powinno spowodować ustabilizowanie metabolizmu, polepszenie zdrowia i samopoczucia.

Zachęcam również do szukania pomocy u dietetyka, który poprosi o wykonanie odpowiednich badań, a po dokładnym przeanalizowaniu sposobu odżywiania i stylu życia zaleci określoną dietę.

Pozdrawiam, Elżbieta Duda-Gmurczyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dieta słoiczkowa

Czy odstawienie pieczywa pomoże schudnąć?

Czy żelki są tuczące?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

12 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu