Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Wypadanie macicyfot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Wypadanie macicy

pytanie zadane w dniu: 15.11.2010
problem zgłoszony przez: Songo

Dolegliwość wypadania macicy i pochwy najczęściej dotyka panie w okresie menopauzalnym, ale znane są przypadki wystąpienia tego schorzenia u młodych kobiet. Więcej na ten temat opowiada Tomasz Olejniczak, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam, moja mama na 54 lata, od 7 lat nie miesiączkuje, urodziła troje dzieci. U mamy stwierdzono wypadanie macicy. W związku z tym, że mama skarży się na silne bóle, zdecydowała się na zabieg usunięcia macicy. Mam pytanie, bo od jakiegoś czasu mamie zaczęły pojawiać się plamienia, których nigdy wcześniej nie miała, czym może być to spowodowane? Dodam, że wynik cytologii nie wykazał żadnych nieprawidłowości, USG również..."

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Witam serdecznie,

Rozumiem, że operacja usunięcia macicy jeszcze się nie odbyła? Jeśli tak jest, najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się plamień są miejscowe podrażnienia śluzówki obniżonych dróg rodnych. Jest to częste powikłanie związane z wypadaniem macicy, kiedy wskutek wysuwania się przez pochwę obniżonego narządu dochodzi do powstawania nadżerek, a więc miejscowych ubytków błony śluzowej. Nie jest to powikłanie groźne, choć może być nieprzyjemne i uciążliwe. Operacyjne leczenie wypadania zapobiegnie tego typu sytuacjom. Inną przyczyną plamień mogą być nieprawidłowe odczyny w obrębie szyjki macicy, zmiany w obrębie błony śluzowej jamy macicy czyli w endometrium lub mięśniaki macicy. Są to schorzenia, które łatwo można zróżnicować w trakcie typowego badania ginekologicznego połączonego z USG.

W przypadku obniżenia lub wypadania narządu rodnego najczęściej usuwa się macicę drogą przezpochwową. Przed operacją należy przygotować śluzówkę pochwy lekami zawierającymi estrogeny.

Jeśli po operacji pojawią się plamienia po okresie gojenia rany- należy koniecznie zgłosić się do lekarza prowadzącego, ponieważ wtedy takie objawy mogą świadczyć o różnych powikłaniach pooperacyjnych.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Kubeczek czy ekopodpaska?

Czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować infekcję?

Do kiedy karmienie dziecka piersią ma sens?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu