Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Odwołanie od pozwufot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Odwołanie od pozwu

pytanie zadane w dniu: 15.11.2010
problem zgłoszony przez: mamunia154

Jak napisać odwołanie od pozwu, dotyczące podwyższenia zasądzonych alimentów oraz uregulowania kontaktów z dzieckiem? Porady udziela Maciej Lach, prawnik.


Treść pytania:

"Witam,
Mój małżonek złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie, napisał o podziale mieszkania (na czas trwania sprawy). Jeden pokój jemu, jeden mi, kuchnia i łazienka wspólne, wysokość alimentów na małoletnie dziecko (10 lat) - 800 zł i z tą kwotą się nie zgadzam, gdyż mąż ma bardzo dobre zarobki. Chcę wnioskować o 1300 zł. Jest też tam zawarty plan wychowawczy (z którym tak naprawdę się zgadzam), głównie chciałabym odwoływać się do wysokości alimentów i podziału mieszkania, nie stać mnie na zakup nowego, nie stać mnie też na spłatę połowy wartości mężowi (ok. 200 tys), chciałabym pozostać w tym mieszkaniu z dzieckiem, ponieważ ma tu swoje środowisko, szkołę, przyjaciele, a nie wyobrażam sobie mieszkać w jednym pokoju z dzieckiem, które za chwilę zacznie dorastać...
Więc moje pytanie odnosi się głównie do uzasadnienia wysokości alimentów oraz wspólnego mieszkania. Nie mam jeszcze tego pozwu z Sądu, mam tylko kopię tego, co napisał mąż."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam,

Po otrzymaniu odpisu pozwu o rozwód jaki Pani mąż złoży w sądzie, należy napisać odpowiedz na pozew, w którym określi Pani swoje żądania, to znaczy wniesie Pani o rozwiązanie małżeństwa bez orzeka o winie, jak Pani mąż, lub z orzeczeniem winy małżonka. A ponad może wnieść Pani o przyznanie władzy rodzicielskiej (jak się domyślam z listu) obojgu rodzicom przy czym o ustanowienie miejsca stałego pobytu przy matce, o przyznanie alimentów na nieletnie dziecko w wysokości przez Panią oczekiwanej, oraz o ustalenie kontaktu ojca z dzieckiem w ustalonych porach. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, dlatego warto zaproponować wygodny dla Państwa sposób podziału.

O rozwodzie rozstrzyga sąd okręgowy właściwy dla Państwa ze względu na miejsce zamieszkania, ale co do zasady nie rozstrzyga on o podziale majątku między małżonkami, może to uczynić jedynie na wniosek jednej ze stron jeżeli podział nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Natomiast w Państwa przypadku jeżeli kwestie majątkowe są sporne to dopiero po uzyskaniu rozwodu można złożyć wniosek o podział majątku dorobkowego do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Należy we wniosku umotywować dlaczego podział ma być dokonany w nierównych częściach i dlaczego wnioskuje Pani o przyznanie mieszkania dla siebie i dziecka.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nowy partner - nowy tata

Ustalenie ojcostwa. Od czego zacząć?

Nie wiem jak nakłonić partnera do rozwodu...

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu