Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Prawidłowa wagafot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Prawidłowa waga

pytanie zadane w dniu: 16.11.2010
problem zgłoszony przez: M

By sprawdzić czy nasza waga jest prawidłowa należy wyliczyć sobie tzw. Body Mass Index czyli zwyczajny wskaźnik BMI. O działaniach jakie należałoby podjąć w razie jego zawyżenia opowiada Anna Kacperska, dietetyk.


Treść pytania:

"Witam.

Mam 30 lat, mierzę 163 cm i niestety jak się ostatnio okazało, moja waga doszła do 70 kg. Czy mam się już martwić i zacząć stosować jakąś dietę? Czy też wystarczy zwiększyć ruch np. 2 razy w tygodniu aerobic i raz basen? Jaką powinnam mieć wagę? Proszę o pomoc, bo zaczynam się denerwować..."

Anna Sajdakowska (dawniej Kacperska) Porady udziela Anna Sajdakowska (dawniej Kacperska), dietetyk:

Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, to najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem jest wyliczenie wskaźnika masy ciała BMI. BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Twój wskaźnik BMI wynosi 26,3 kg/m2, co oznacza nadwagę. Prawidłowa waga przy Twoim wzroście powinna mieścić się w zakresie 51 - 66kg.

Według badań, najbardziej optymalna wartość wskaźnika BMI, przy którym jest najmniejsze ryzyko chorób i najdłuższe życie, to BMI = 21 kg/m2, czyli w Twoim przypadku masa ciała ok. 56 kg. Jednak każdy spadek masy ciała przyniesie korzyści dla Twojego zdrowia.

Ruch jest jak najbardziej wskazany. Dzięki aktywności fizycznej spalamy kalorie, a więc chudniemy, ale także poprawiamy swoją przemianę materii i zwiększamy odporność, co jest bardzo istotne, kiedy na zewnątrz jest coraz chłodniej. Poza aktywnością fizyczną polecam skonsultowanie się z dietetykiem, który sprawdzi Twój dotychczasowy jadłospis, wskaże popełniane błędy żywieniowe i ustali indywidualne zalecenia dietetyczne.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nadmiar wody w organizmie

Nutridrink

Czy odstawienie pieczywa pomoże schudnąć?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu