Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Alimenty a wyrzucenie z domu
problem do rozwiązania

Alimenty a wyrzucenie z domu

pytanie zadane w dniu: 18.11.2010
problem zgłoszony przez: Songo

Czy matka, która wyrzuca z domu 16-letnie dziecko może zostać obciążona alimentami z jego strony? Porady na ten temat udziela Marta Krawczyńska, prawniczka z Fundacji Centrum Praw Kobiet.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,

Matka wyrzuciła mnie z domu, gdy miałam lat 16. Zamieszkałam wówczas z dziadkami, którzy utrzymują mnie po dziś dzień (mam 24 lata). Od biologicznego ojca otrzymuje 700 zł alimentów (rozwiódł się z matką, gdy miałam kilka tygodni). Matka w ogóle nie interesuje się moim losem, nie pomaga finansowo. Czy mogę ubiegać się o alimenty od niej? Czy nie stracę wówczas alimentów od taty? Co mam przedstawić w sądzie jako materiał dowodowy?"

Marta Krawczyńska Porady udziela Marta Krawczyńska, prawnik:

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 133 § 1 KRO (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Oznacza to w praktyce, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu rodziców, czyli nie tylko na Pani ojcu, ale również i na matce. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego, czyli fakt, że ma Pani 24 lata nie jest automatyczną przesłanką do uznania, że obowiązek alimentacyjny rodziców (w tym również matki) względem Pani wygasł.

Aby jednak ocenić, czy Pani roszczenie alimentacyjne względem matki jest zasadne, należałoby przede wszystkim zbadać, czy w wieku 24 lat jest Pani w stanie samodzielnie się utrzymać. Wobec tego istotne znaczenie ma Pani sytuacja bytowo-ekonomiczna. Niestety w mailu nic Pani nie napisała odnośnie swojej aktualnej sytuacji finansowej, dlatego należałoby odpowiedzieć na następujące pytania: czy nadal Pani się uczy np. studiuje, jeśli nie to na jakim etapie zakończyła Pani swoją edukację? Czy pracuje Pani zawodowo? Czy uzyskiwane ze świadczenia pracy dochody zaspokajają Pani podstawowe, comiesięczne potrzeby? Jeśli Pani nie pracuje zawodowo, to co Pani faktycznie robi, aby pozyskać zatrudnienie? Czy posiada Pani jakikolwiek majątek, np. mieszkanie, dom, działkę, wartościowe przedmioty ruchome? Czy jeśli posiada Pani majątek to czerpie Pani z niego jakieś dochody? Odpowiedzi na te pytania są niezmiernie ważne, ponieważ mogą one przesądzić, czy dochodzenie przez Panią od matki roszczenia alimentacyjnego jest w pełni uzasadnione. Na podstawie treści Pani e-maila nie jestem w stanie dokonać takiej oceny.

Jeśli chodzi o Pani drugie pytanie, to zakres świadczeń alimentacyjnych jest uzależniony od Pani usprawiedliwionych potrzeb oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości danego rodzica. Proszę pamiętać, że możliwości zarobkowe rodzica należy rozumieć nie tylko jako faktycznie osiągane przez niego dochody, ale również jako zarobki, które byłby on w stanie uzyskać, gdyby w pełni wykorzystywał swój wyuczony zawód, swoje dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Jeśli Sąd stwierdzi, że dochodzone przez Panią od matki roszczenie alimentacyjne jest w pełni zasadne, zasądzi od niej określoną kwotę płatną co miesiąc (Sądy najczęściej zasądzają alimenty w postaci określonej, comiesięcznie kwoty, aniżeli określając ułamkową część danego wynagrodzenia).

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl

1 2 z 2 następna

tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu