Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Wychowanie dzieckafot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Wychowanie dziecka

pytanie zadane w dniu: 21.11.2010
problem zgłoszony przez: JOANNA, 39 lat

Bywa, że dzieci stają się nieposłuszne i kompletnie nie zwracają uwagi na polecenia rodziców. Jak reagować na takie zachowanie i jakie kary zastosować? Porady udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog.


Treść pytania:

"Witam,
Od dłuższego czasu mam problem z moją 7,5-letnią córką. Chodzi o jej zachowanie, a konkretnie o niesłuchanie się o cokolwiek się ją poprosi. Nie dość, że nie wykonuje poleceń, to jeszcze na każde moje słowo ma swoich pięć! Jest to bardzo denerwujące, bo chciałabym aby słuchała i wykonywała moje prośby i polecenia, bez zbędnego wdawania się w dyskusję. To przedłuża zawsze czas i wychodzi na to, że sprzątnięcie swojego pokoju itp., jest zawsze "zaraz" lecz w rzeczywistości tego nie robi. Muszę stać nad nią, żeby coś zrobiła, bo inaczej zajmie się czymś innym i nie zrobi tego, o co ją prosiłam. Dużo jej tłumaczę, dostaje kary za niegrzeczność ale to powraca każdego dnia. Co mam robić? "

Marta Pawliczak-Borowiec Porady udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog:

Witaj,

Czytając Twoją wypowiedź, odniosłam wrażenie, że bardzo zależy Tobie, aby córka spełniała Twoje oczekiwania. Nie zapominaj, że dziecko nie jest robotem i bardzo potrzebuje odpowiedniej argumentacji, a także motywacji.

Z doświadczenia wiem, że kary są jednym z gorszych sposobów motywujących do działania. Zamiast wzmacniać pożądane zachowanie, mogą hamować zachowanie niepożądane, lecz bez wyraźnego wytłumaczenia i argumentacji, jest to tylko jednorazowe wywalczenie posłuszeństwa.

Proponuję, abyś wytłumaczyła córce, dlaczego zależy Ci, aby zaangażowała się w obowiązki domowe. Zaproponuj plan, zgodnie z którym łatwiej będzie Wam funkcjonować. Piszesz, że jeśli prosisz, aby np. posprzątała pokój, a nie chce tego zrobić w tej samej chwili. Daj jej trochę czasu i umówcie się do kiedy zadanie powinno zostać zrealizowane.

Moja ostatnia sugestia, to chwalenie dziecka za wywiązanie się z powierzonego mu zadania. Postaw na dawanie córce satysfakcji z wykonywanych czynności.

Życzę powodzenia,
Marta Pawliczak-Borowiec

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Gry wideo nie dla dziewczynek

Płacz i awantura - jak reagować?

Dziecko z autyzmem

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

25 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu