Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Czy czas leczy rany po rozstaniu i rozczarowaniu?fot. shutterstock jupiter
problem do rozwiązania

Czy czas leczy rany po rozstaniu i rozczarowaniu?

pytanie zadane w dniu: 24.11.2010
problem zgłoszony przez: Aylin, 21 lat

Dlaczego zdrada kojarzy się z uczuciem pękającego serca, płaczem i nieustanną depresją? Bo to okropnie być zdradzoną osobą. Niewierność, zwłaszcza ta małżeńska, zazwyczaj oznacza koniec świat. Czy jednak warto się tak łatwo poddać? Porady udziela Kinga Kocjan, psychoterapeuta.


Treść pytania:

"Witam.
W lipcu tego roku, zaraz po powrocie z Egiptu, zostawił mnie chłopak po 4 latach bycia razem. Straciłam sens życia, ponieważ to przyszło tak nagle, bez powodu. Minął miesiąc od zerwania, spotkałam się z byłym, aby w końcu postanowić czy wraca do mnie czy nie, bo ciągle mnie zbywał a jak to zerwał twierdził, że chce zatęsknić, odetchnąć i wrócić do mnie. Wtedy wyciągnęłam od niego wszystko co ukrywał. Zapytałam na początek czy wrócimy do siebie czy nie, a on odpowiedział na to, że bardzo by chciał lecz wydarzyło się coś, co powoduje, że nie może.
Okazała się to ciąża kobiety, z którą spał. Ledwo ten kolejny cios przeżyłam. Przepraszał, płakał, tylko to wszystko moim kosztem... Minęły 3 tygodnie i znów dowiedziałam się od niego, że już rok temu mnie z nią zdradził, a przed samym zerwaniem wyjechał na weekend właśnie z nią, gdy ja byłam poza miastem, dlatego zerwał. Nie mógł mi już więcej spojrzeć w oczy... Znów wyjaśniał i przepraszał mnie za to, jak mnie zranił, twierdził, że nie wie dlaczego tak postępuje, ponieważ nie chciał wiązać się na stałe z nią. Kolejny cios i tak się trochę to ciągnęło za mną. A ja zamiast go nienawidzić (a staram się, bo wiem, że nie jest mnie wart, pomimo jego pięknych słów, że bardzo by chciał jeszcze ze mną być w przyszłości, jak tu mu się nie ułoży) wciąż go kocham...
Minęły cztery miesiące, a ja wciąż czuje ucisk w klatce piersiowej, ten okropny nie do opisania ból i rozczarowanie...
Myślałam, że jak zwiążę się z kimś to ta nowa osoba mi pomoże i wypełni pustkę w sercu. Niestety, ja nadal czuję, że kocham byłego całym sercem - to uczucie jest silniejsze ode mnie - tak jak by było cały czas pielęgnowane w środku. Jak mam pogodzić się z tym losem, który mnie spotkał? Czy czas leczy rany?"

Kinga Kocjan Porady udziela Kinga Kocjan, psychoterapeuta:

Witaj,

Może zacznę od tego, że miłość jest jednym z najważniejszych uczuć w życiu. Kiedy wiążemy się z drugą osobą to zwykle staramy się budować związek trwały i raczej nie myślimy o tym, że może on się kiedyś zakończyć. Początkowo jest to zwykłe zauroczenie pełne pożądania, któremu z czasem miejsca ustępuje zaangażowanie. Przez ten czas kiedy ludzie podążają wspólną drogą gromadzą wspólne plany, doświadczenia, wspomnienia i moment kiedy jedna ze stron decyduje się odejść - rodzi ból trudny do opisania. To jest właśnie dokładnie to, co Ty przeżywasz jako piekący ból w klatce piersiowej. Najtrudniejsze są sytuacje jak ta, którą opisujesz czyli wtedy, kiedy partner znienacka postanawia odejść.

Oczywiście żadne rozstanie nie jest łatwe, bo zawsze jest to kawałek czasu i życia, ale łatwiej jest je zaakceptować wtedy, kiedy przez dłuższy czas pojawiają się kłótnie i problemy. Bardzo trudno jest pogodzić się ze stratą szczególnie tym, którzy nie odczuwali żadnych większych dyskomfortów w związku bo w ich pamięci rysuje się pozytywny obraz. Jak zatem przejść obok takiego dysonansu kiedy wszystko było porządku, nam było wspaniale a trzeba pogodzić się z odejściem drugiej osoby…

Ty piszesz, że tworzyliście związek aż 4lata i doskonale rozumiem jakie to musiało być i nadal jest dla Ciebie ciężkie. Ponadto Twój były partner dopuścił się zdrady kiedy Ty (jak wnioskuję) nic nie podejrzewałaś. Gdy dowiadujemy się o zdradzie to zawsze rodzi cierpienie nawet, kiedy nic do siebie się już nie czuje. W Twoim wypadku chłopak nie dość, że Cię zdradził rok wcześniej to jeszcze w jakiś sposób podtrzymywał tę relację, skoro w pewnym momencie pojawiła się ciąża (zresztą piszesz, że chciałby z Tobą być jeśli związek z drugą kobietą mu nie wypali czyli w jakiś sposób widzi z nią przyszłość ale próbuje sobie zostawić bramkę jaką jesteś Ty- zawsze to, co sprawdzone i dobre warto mieć w zanadrzu). Wiem jak trudna do pogodzenia się musi być myśl, że mężczyzna którego pokochałaś będzie miał dziecko z inną kobietą kiedy to Ty z nim budowałaś i planowałaś przyszłość.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl

1 2 z 2 następna

tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu