Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Emocjonalne znęcanie sięfot. shutterstock jupiter
problem do rozwiązania

Emocjonalne znęcanie się

pytanie zadane w dniu: 25.11.2010
problem zgłoszony przez: Mi Jo, 26 lat

Przemoc emocjonalna nazywana jest przemocą psychiczną. Dotyczy zachowań, które składają się na niewłaściwe postępowanie wobec człowieka, wyrządzające mu poważne (czasem nieodwracalne) szkody natury emocjonalnej.


Treść pytania:

"Witam,
Jest coś takiego jak emocjonalne znęcanie się? Mój partner jest na co dzień kochany - przytula, całuje, jak jest w domu, a ja pracuję, zrobi obiad. Problemy zaczynają się wtedy, gdy chcę spotkać się z koleżankami - zakazuje mi "włóczyć się", każe siedzieć w domu. Ostatnio upiłam się z koleżankami. Spytał czy jestem z siebie dumna, powiedział, że go zawiodłam, nie wie czy może mi ufać i dał mi "szlaban" na wyjścia. Nie da się z nim wtedy rozmawiać, stwierdza tylko "Powiedziałem". Czuję się jak więzień w domu, jak ktoś tylko do sprzątania, prania itd. - bo wtedy jest wszystko w porządku. A on tylko raz na kilka tygodni odkurzy, a tak siedzi i gra na kompie. Nie wiem jak do tego doszło ale jak chcę kupić głupią czapkę to pytam się najpierw jego czy mu się podoba i kupię tylko jak powie "tak".
Jak się kłócimy wypomina mi wszystko, mówi, że "jest dla mnie za dobry, bo przecież mnie nie bije" i że moja sielanka się skończy. Martwi mnie to, że próbuje wykorzystać moje wyrzuty sumienia jak się spiję, żeby coś uzyskać, na co ja na co dzień nie przystaję. Jego matka robiła zawsze wszystko w domu sama, a jej synowie i mąż ciągle sobie żartują, żeby się nie wtrącała i wracała do garów. Nie chcę takiego schematu w domu, a nie radzę sobie z jego charakterem "terrorysty", który uważa, że jak ktoś ma inne zdanie to znaczy, że złe.
Proszę odpiszcie!"

Marta Sieroń Porady udziela Marta Sieroń, psycholog:

Witam,

Zachowania męża, które Pani opisuje są przemocą. Są różne rodzaje przemocy:

fizyczna, ekonomiczna, seksualna i właśnie emocjonalna. Wyśmiewanie np. poglądów, pochodzenia, narzucanie własnych racji, brak szacunku, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb to przykładowe działania uznawane za przemoc psychiczną.

Pisze Pani, że nie wie jak do tego doszło, ale pyta go Pani o zdanie i ma poczucie, że musi je brać pod uwagę. Czy dobrze rozumiem? To, co kryję się za takim myśleniem wyjaśniają mechanizmy psychologiczne dotyczące zjawiska przemocy i zachowania ofiar. Jednym z nich jest syndrom wyuczonej bezradności, który tłumaczy takie zachowania ofiar jak poddanie się, przekonanie, że cokolwiek się zrobi, nie będzie to miało żadnego znaczenia. Taka bezradność jest wynikiem doznawania przemocy.

Kolejne jest zjawisko „prania mózgu”. Do najbardziej typowych zachowań sprawców przemocy zalicza się izolację (czyli ograniczanie kontaktów z innymi), monopolizację uwagi, doprowadzenie do wyczerpania, wywoływanie lęku i depresji, naprzemienność kary i nagrody, demonstrowanie wszechmocy i wszechwładzy, wymuszanie drobnych przysług.

Długotrwałe doświadczanie „prania mózgu” powoduje, że ofiary są coraz mniej aktywne, wycofują się z wielu działań i nie podejmują wyzwań. Uważają, że są głupie i mało zdolne. Łatwo ulegają sugestiom i manipulacjom. Zmieniają swoje poglądy, przyzwyczajenia, by dostosować się do życzeń sprawcy.

Proszę pamiętać: nikt nie ma prawa stosować wobec Pani przemocy! Czyny sprawców przemocy w rodzinie są karalne. Oto niektóre paragrafy, które o tym mówią:

art. 207 §1 k.k. Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (ścigane z urzędu)*.

art. 191 §1 k.k. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (ścigane z urzędu)*.

art. 197 §1 k.k. Kto przemocą lub groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego)**.

Ma Pani prawo czuć się bezpiecznie, być szanowaną i ważną.

Bardzo zachęcam Panią do kontaktu z Pogotowiem „Niebieska Linia” (http://niebieskalinia.pl) droga telefoniczną (infolinia 22 668 70 00) lub mailową (poradnia@niebieskalinia.pl). Uzyska Pani poradę, wsparcie oraz potrzebne informacje dotyczące placówek w Pani mieście, które zajmują się pomocą osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Sieroń

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Kiedy mężczyzna jest ofiarą

Mój mąż jest alkoholikiem i zaczyna mnie bić...

Nie potrafię już nawet płakać...

zdjęcie


źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

37 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu