Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpraca i kariera
zwiń szukanie zaawansowane
Jakie pytania zadać na rozmowie o pracę?
problem do rozwiązania

Jakie pytania zadać na rozmowie o pracę?

pytanie zadane w dniu: 27.08.2010
problem zgłoszony przez: Mist

Wybierasz się na kluczową dla Ciebie rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz, o co powinieneś zapytać lub o co nie pytać pod żadnym pozorem? Nie tylko Ty masz ten problem - przydatnych wskazówek udziela Sylwia Gutkowska, trener osobisty i coach, współpracujący m.in. z PTK Centertel, Telekomunikacja Polska, TP Emitel i TPI.


Treść pytania:

"Witam.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często spotykam się z tym, że pracodawca każe mi zadawać pytania. O co mam go spytać? Czy jest jakaś lista tematów, których nie powinnam poruszać?"

Sylwia Gutkowska Porady udziela Sylwia Gutkowska, psycholog, coach:

Witam,

To pytanie niemal zawsze sygnałem, że spotkanie dobiega końca. To również okazja dla kandydata, by pozostawić dobre wrażenie. Ludzie o wiele chętniej słuchają pytań niż oczekiwań. Wykorzystaj ten czas, aby dowiedzieć się:

• Dlaczego prowadzący rozmowę zdecydował się pracować w tej firmie, co dla tej osoby jest atutem tej organizacji? Dlaczego warto, abyś i Ty dołączyła do nich? Dzięki temu pytaniu, pokażesz, że to nie tylko pracodawca wybiera Ciebie, ale i Ty pracodawcę.

• Kto będzie twoim bezpośrednim przełożonym? Czy będziesz zmogła poznać tą osobę?

• Jaki rodzaj szkoleń będzie trzeba odbyć i gdzie one będą realizować? Jaka jest możliwość rozwoju w tej firmie?

• Jakie było by pierwsze Twoje zadanie?

• Jakie kwalifikacje trzeba mieć by awansować w tej firmie?

• Kto będzie w ciągu najbliższych lat największym konkurentem firmy? Jak rekrutujący postrzega szanse firmy w te rywalizacji?

• Jak często odbywa się ocena w pracy? Według jakich kryteriów?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto mieć już przygotowaną taką listę pytań i na końcu rozmowy zadać je z własnej inicjatywy.

Pytaniami niedozwolonymi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zarówno po stronie rekrutującego jak i kandydata są pytania dotyczące: religii, wieku, stanu rodzinnego, planowania w przyszłości rodziny.

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Gutkowska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Czy rzeczywiście żyjemy na granicy ubóstwa?

Nie nadaję się na szefa?

CV bez zdjęcia?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, na łamach którego porad udzielają doświadczeni doradcy personalni, psycholodzy biznesu i coache. Skorzystaj z ich wiedzy, a awans i satysfakcja zawodowa staną się dla Ciebie pojęciami bardzo bliskimi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu