Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Czy należą mi się alimenty i jak je wyegzekwować?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Czy należą mi się alimenty i jak je wyegzekwować?

pytanie zadane w dniu: 29.11.2010
problem zgłoszony przez: ~ żaba~

W polskim prawie rodzice mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do dzieci, które nie mogą jeszcze utrzymać się samodzielnie, które ukończyły wprawdzie 18 lat, ale kontynuują naukę, lub poszukują pracy, a ich środki finansowe nie wystarczają na własne utrzymanie.


Treść pytania:

"Witam, Mam dość skomplikowany problem ale spróbuje dokładnie go opisać. Mam obecnie 21 lat, studiuje, nie pracuję (szukam, niestety bezowocnie) i chciałabym się dowiedzieć czy przysługują mi alimenty i jak się ewentualnie o nie starać? Moja mama jest rozwódką, wyszła ponownie za mąż, od swojego pierwszego męża, a mojego biologicznego ojca, nie otrzymuje na mnie żadnych pieniędzy, gdyż komornik uznał, że jest on nieosiągalny. Wiem, że mój biologiczny ojciec przebywa obecnie za granicą i tam pracuje, ale nie mam z nim żadnego kontaktu i wątpię w jakąkolwiek możliwość "zmuszenia" go do płacenia jakichkolwiek świadczeń. Wiem że istniało kiedyś coś takiego jak fundusz alimentacyjny ale wprowadzono przepis, że wypłaty przysługują tylko osobą samodzielnie wychowującym dziecko, a moja mama, jak wspomniałam, wyszła ponownie za mąż, co wykreśliło możliwość otrzymywania środków z tego funduszu. Mieszkam z rodzicami, oboje pracują, więc ich dochody przekraczają pułap do stypendiów socjalnych. Jednak moje studia są dosyć kosztowne, muszę jeszcze dojeżdżać, a obecny mąż mamy też ma dzieci z poprzedniego małżeństwa ale w odróżnieniu od mojego ojca płaci alimenty, co jednak uszczupla domowy budżet. Czy mam wiec jakąś szansę, by w jakiś sposób wyegzekwować pieniądze od ojca, bądź liczyć na jakieś wsparcie ze strony Państwa? Z góry dziękuję za poradę."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam serdecznie,

Rodzice mają obowiązek dostarczać dziecku środków utrzymania i wychowania nawet wówczas, gdy ukończyło już 18 lat, ale ciągle się uczy i nie ma żadnych własnych źródeł dochodu i nie jest w stanie samo utrzymać się (art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Świadczenie przysługuje mu bez względu na wiek, z tym że dziecko pełnoletnie powinno wykazać, iż nie z własnej winy nie potrafi się jeszcze utrzymać bez pomocy rodziców.

Jeśli ojciec nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego dobrowolnie, to należy uzyskać tytuł wykonawczy (wyrok z nadaną klauzulą wykonalności), aby na jego podstawie komornik mógł egzekwować zasądzone raty alimentacyjne na rzecz dzieci. Jak się domyślam w Pani sytuacji, zapewne jest już tytuł wykonawczy i komornik podjął należyte działania, ale bezskutecznie.

Jednak zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i według podanych przez Panią danych jest Pani uprawniona do skorzystania z funduszu alimentacyjnego. We właściwym, według Pani miejsca zamieszkania, urzędzie gminy otrzyma Pani formularz wniosku, który należy wypełnić i złożyć. Do wniosku należy dołączyć: odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej (np. akt urodzenia), zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub do szkoły wyższej.

W Pani sytuacji, można także powołać się na art. 132 k.r.o. według, którego gdy uzyskanie od osoby zobowiązanej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, obowiązek alimentacyjny przechodzi na zobowiązanych w dalszej kolejności - np. rodziców Pani biologicznego ojca.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Sztuka wybaczania

Konflikt z byłym mężem

Odwołanie od darowizny

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu