Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Napady złości po zakaziefot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Napady złości po zakazie

pytanie zadane w dniu: 29.11.2010
problem zgłoszony przez: Nahajka

Sukcesem w walce z rozwydrzonym dzieckiem jest silna wola oraz umiejętność ignorowania jego wrzasków. Więcej na ten temat opowiada Krystyna Zielińska, psycholog dziecięcy.


Treść pytania:

"Jestem mamą dwulatka. Synek jest bardzo grzeczny i nie mamy z nim większych problemów – dopóki się nie zdenerwuje. Mały nie potrafi znieść odmowy i zakazów, za każdym razem jego reakcja kończy się na bieganiu w kółko po pokoju, rzucaniu na podłogę i uderzaniu w nią głową z całej siły. Jak reagować na te napady złości? Czy powinniśmy je ignorować?"

Krystyna Zielińska Porady udziela Krystyna Zielińska, psycholog dziecięcy:

Witam,

Zdecydowanie należy spróbować ignorować te ataki histerii. Trzeba zadbać o to, by mały nie uderzył się, nie zrobił sobie krzywdy, nie zniszczył czegoś. Synek musi przekonać się, że histerią, złością, furią niczego „nie załatwi”. Musi odrzucić tę metodę jako środek do celu. Gdyby taka histeria wydarzyła się w sklepie, na ulicy, obiedzie u babci - zachować się należy podobnie. Czym większa publika tym i szansa większa, że szybciej zrezygnuje z tej metody szantażu. Proszę pamiętać, że dziecko sprawdza w ten sposób granice rodzicielskiej cierpliwości, wystawia na próbę opanowanie i potwierdza swoje wyobrażenie o tym, na ile rodzice potrafią być konsekwentni. Jeśli zaczniecie być Państwo konsekwentni, ale spokojni, synek zacznie dostrzegać bezsens swoich zachowań.

Jednak nie liczcie Państwo na to, że stanie się tak po dwóch, trzech awanturach. Nie. Trzeba wielu powtórzeń, by malec przekonał się, że nie warto, nie należy, nie ma sensu jego zachowanie. Możecie też Państwo rozmawiać o tym, co się wydarzyło, zawsze jednak dopiero wtedy, gdy malec jest spokojny, wyciszony i w dobrym nastroju. Rozmowa powinna być krótka, powinno w niej paść zapewnienie, że zawsze będziecie zachowywali się podobnie – nie zgodzicie się na jego propozycję, nie zrealizujecie jego planu, nie wręczycie upragnionej zabawki, jeśli będzie histeryzował.

Warto też reżyserować różne sytuacje z możliwością doświadczania wygrywania i przegrywania – zawody, gry planszowe, wyścigi. Dziecko raz wygrywa, raz przegrywa. Zawsze uczciwie. Zawsze prawdziwie. Jeśli doświadcza przegranej i histeryzuje, nie zmieniacie Państwo reguł gry, nie wycofujecie się ze swojej pozycji dla świętego spokoju. Malec musi zrozumieć, że wygrana i przegrana jest wpisana w scenariusz zabawy, gry, zawodów, a reguł zabawy nie zmieniamy w trakcie jej trwania. Wreszcie nauczy się przegrywać i choć wciąż będziecie cierpiał z tego powodu, prawdopodobnie nie będzie już walczył.

Życzę powodzenia w tej trudnej nauce, bo z niektórymi dziećmi nauka przegrywania, godzenia się na coś, ustępowania, nie idzie tak łatwo. Uwierzcie jednak Państwo, że w końcu wygracie tę batalię, a malec nauczy się akceptowanych form zachowań. Powodzenia życzę.

Krystyna Zielińska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Jak nauczyć dziecko porządku

Moje dziecko boi się nawet rówieśników...

Niespokojne noce

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu