Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Kręcenie dłońmi i napinanie mięśni nógfot. shutterstock jupiter
problem do rozwiązania

Kręcenie dłońmi i napinanie mięśni nóg

pytanie zadane w dniu: 29.11.2010
problem zgłoszony przez: Magda

Czy nadpobudliwość u blisko dwuletniego dziecka może być oznaką poważnego schorzenia? O czym świadczy kręcenie dłońmi i energiczne napinanie mięśni nóg? Odpowiedzi udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,
Moja znajoma ma 20-miesięczną córkę. Od urodzenia jest bardzo aktywna. Gdy miała 2 miesiące unosiła nogi do góry i z rozmachem je opuszczała. Kręciła dłońmi, jakby wkręcała żarówki. Obecnie ma 20 miesięcy i kiedy na coś patrzy, stojąc, siedząc to zaczyna kręcić, napina mięśnie nóg. Poza tym, zawsze miała problem ze spaniem. Teraz potrafi w ciągu dnia spać 1 godzinę i to jej wystarcza. Spać chodzi około godz. 22, ponieważ wcześniej nie można nawet doprowadzić jej do łóżka (na ten widok ucieka i krzyczy). Śpi (niespokojnie) do godz. 6 - 7 rano, budząc się w nocy z krzykiem na mleko (około godz. 2 -3). Miałam do czynienia z różnymi dziećmi znajomych i nigdy nie widziałam takich zachowań. Czy znajoma ma powód, aby się niepokoić? Dziękuję za odpowiedź."

Marta Pawliczak-Borowiec Porady udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog:

Witaj,
Pozwól, że podzielę Twoje pytanie na dwie części - pierwszą, która dotyczy napinania mięśni i drugą, która to obejmuje problemy ze snem.

Co do zaobserwowanej aktywności ruchowej namawiam gorąco na rozmowę z pediatrą dziewczynki. Lekarz powinien mieć kompetencje i określić na ile problem jest poważny oraz, czy w ogóle należy rozpatrywać temat w kategoriach problemu.

Jeśli chodzi o spanie, pozwolę sobie odpowiedzieć w dwójnasób - nie tylko z pozycji pedagoga, ale także matki 21-miesięcznego chłopca, której brak snu nie ominął.
Zapotrzebowanie dziecka na sen jest sprawą bardzo indywidualną. Jeden maluch to śpioch, a drugi woli przeznaczyć czas na zabawę i rozwój. Z tego, co napisałaś wynika, że córka Twojej znajomej przesypia 9-10 godzin na dobę. Z pewnością nie jest to górna granica możliwości maluchów. Przede wszystkim warto wprowadzać rytuały. Dzięki nim dziecko uczy się systematyczności i powtarzalności, a to daje poczucie bezpieczeństwa. Równie ważne jest wyciszanie dziecka przed snem: dosłownie - ściszanie muzyki, ciepła kąpiel, czytanie bajek, czyli wszystko to, co pozwoli dziecku na zredukowanie emocji nagromadzonych w ciągu dnia.

Piszesz także, że dziewczynka budzi się w nocy. Tak duże dziecko nie powinno mieć potrzeby zaspokajania głodu podczas nocnego odpoczynku. Przynajmniej teoretycznie, jest na tyle duża (w grę wchodzą opinie pediatrów), a jej organizm na tyle rozwinięty, że nie ma potrzeby podawać w nocy mleka. Do tego dochodzi aspekt higieniczny - co z umytymi przed snem ząbkami!? Proponuję początkowo zastąpić mleko wodą. Odnoszę silne wrażenie, że pobudka o 2 spowodowana jest przyzwyczajeniem i chęcią kontaktu z mamą/tatą/opiekunem. Często rodzicom trudno jest podjąć drastyczne działania, ale z doświadczenia wiem, że o wiele lepsze efekty przynosi wejście do pokoju dziecka, pogłaskanie, wyjście (nawet jeśli początkowo będzie się powtarzał taki schemat wielokrotnie), zamiast rozmowy i wielogodzinnego czekania, aż szkrab uśnie. Zmęczone, wyczerpane dzieci śpią gorzej - mniej spokojnie i krócej. Dlatego też proponuję każdego dnia kłaść dziecko o 10-15 minut wcześniej niż poprzednio.

Jeśli Twoja znajoma zdecyduje się na zmiany, powinna uzbroić się w cierpliwość, bo nie zawsze efekty widać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Odradzam także wprowadzanie nowych reguł, jeśli akurat w życiu rodziny dzieje się coś przełomowego: rozpoczęcie przedszkola, urodzenie drugiego dziecka, czy przeprowadzka.

Pozostaje mi życzyć stanowczości i ... spokojnego snu!
Marta Pawliczak-Borowiec

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dzieci cyberprzestrzeni

Moja córeczka akceptuje tylko mnie

Korzystanie z nocniczka

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu