Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Usunięcie jądra - jak bardzo obniża się wtedy płodność?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Usunięcie jądra - jak bardzo obniża się wtedy płodność?

pytanie zadane w dniu: 01.12.2010
problem zgłoszony przez: Kasia_82

Jak się okazuje, mężczyźnie do zapłodnienia wystarczy tylko jedno, zdrowe jądro. Jednak w takiej sytuacji warto pomyśleć o zabezpieczeniu nasienia na przyszłość...


Treść pytania:

"Dzień dobry, mój narzeczony ma zaplanowaną operację usunięcia jądra. Chciałabym się dowiedzieć, na ile po takim zabiegu spada zdolność prokreacyjna mężczyzny? Chciałabym po ślubie mieć dzieci…"

Radosław Jerzy Utnik Porady udziela Radosław Jerzy Utnik, seksuolog:

Witam serdecznie,

Usunięcie jednego jądra nie ma wpływu na płodność. Do pełnej płodności wystarczy posiadanie tylko jednego, zdrowego jądra. W zakresie funkcji prokreacyjnych zostaliśmy wyposażeni przez naturę z pewnym zapasem. Przeciętna porcja nasienia ma objętość od 2 do 5 ml i zawiera ok. 200-500 milionów plemników. Liczba ta z dużym zapasem wystarcza do zapłodnienia. Oligozoospermię, czyli niedobór plemników w nasieniu rozpoznaje się dopiero, gdy plemników jest mniej, niż 20 mln/mln, czyli kilka razy mniej, niż w standardowej porcji ejakulatu. Dlatego też nie ma powodów do niepokoju. Jeśli chcą Państwo zabezpieczyć się na wszelki wypadek, to mogą Państwo rozważyć możliwość zdeponowania nasienia w banku spermy – robi się to na wypadek niespodziewanej utraty również drugiego jądra, np. w wyniku wypadku.

Pozdrawiam,
Radosław Jerzy Utnik

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Pigułka dla mężczyzn

Mój mąż unika kontaktów intymnych

Wielkość jąder a płodność

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu