Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Uzależniona od bycia w związku?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Uzależniona od bycia w związku?

pytanie zadane w dniu: 07.12.2010
problem zgłoszony przez: Nahajka

Czy można być uzależnionym od bycia w związku - cierpieć po rozstaniu ale tylko do momentu rozpoczęcia nowej historii? Porady udziela Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog.


Treść pytania:

"Witam,
Mam pytanie, czy można być uzależnionym od związków lub cierpienia? Mam 23 lata. Jestem atrakcyjną dziewczyną, ale nie wiedzieć czemu, bardzo szybko zakochuję się w chłopakach. Co gorsze, właśnie przez to pozwalam im się źle traktować i kiedy coś zaczyna się psuć, nie potrafię sobie przetłumaczyć, że to już koniec. Wtedy tylko proszę i poniżam się, żeby tylko nie zostać samą. Co gorsze, nawet po rozstaniu nie potrafię być sama, a o jednym chłopaku zapominam dopiero, kiedy zaczynam spotykać się z następnym. Niestety, najczęściej w nowym związku wszystko jest tak samo, jak w poprzednim, czyli znowu pozwalam się źle traktować. Czy mogę się jakoś wyrwać z tej chorej sytuacji?"

Zuzanna Jędrzejczyk Porady udziela Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog:

Witam!

Zdecydowanie można się uzależnić od związku z drugą osobą, a w szczególności od aprobaty przez partnera. Często dzieje się tak, gdy w domu rodzinnym nie dostaliśmy dostatecznie dużo miłości, gdzie rodzice nie okazywali uczuć, a dziecko doświadczało chłodu emocjonalnego. Tak wychowany dorosły, wkracza w dorosłe życie z niezaspokojonym „głodem emocjonalnym”. Najczęściej chce jak najszybciej zaspokoić swoją potrzebę bliskości poprzez nadmierne angażowanie się w związek. W nowo nawiązanej relacji z początku bardzo idealizuje partnera, a gdy okazuje się, że jest w związku źle traktowana, nie potrafi z niego odejść. Podejmuje próby ratowania związku i nawet kosztem własnej godności robi wszystko, aby taką toksyczną relację utrzymać.

Czy można się jakoś wyrwać z tej chorej sytuacji? Można, a nawet trzeba, bo trwanie w takich wyniszczających związkach najczęściej ma na ludzi destrukcyjny wpływ. Pojawiają się problemy psychiczne (najczęściej depresja, lęki), obniża się samoocena, maleje wiara we własne siły, niekiedy pojawia się uzależnienie od różnych substancji.

Jak można sobie pomóc?

Pierwszym krokiem jest zawsze dostrzeżenie problemu i świadoma chęć zmiany. Następnie, jeśli jest to możliwe, warto zgłosić się do psychologa lub terapeuty. Polecam też pracę w grupie, gdzie można spotkać kobiety z podobnym problemem i udzielając sobie nawzajem wsparcia, zmieniać swoje życie na lepsze.

Pozdrawiam,
Zuzanna Jędrzejczyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Emocje - jak czują kobiety, jak czują mężczyźni?

Jak wyleczyć się z cudownego, wirtualnego romansu?

Jak mogę pomóc chłopakowi?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu