Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Co robić kiedy dziecko bije rodziców?fot. shutterstock jupiter
problem do rozwiązania

Co robić kiedy dziecko bije rodziców?

pytanie zadane w dniu: 12.12.2010
problem zgłoszony przez: mamuśka, 31 lat

Jak należy postępować z impulsywnym dzieckiem, które w trakcie przypływu agresji jest w stanie uderzyć własnego rodzica? Radzi Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog.


Treść pytania:

"Witam.
Mam ogromny problem z moim 4-letnim synkiem. Nie wiem co robić, mój synuś nie znosi słowa sprzeciwu. Kiedy na coś mu się nie pozwala to zaczyna krzyczeć, bić, wyzywać oraz rzucać wszystkim, co ma pod ręką. Nie wiem co robić, bo on przejawia taką agresję tylko w stosunku do osób mu bliskich. W przedszkolu natomiast jest kontaktowy, miły, mądry, wykonujący wszystkie polecenia. Dodam, że jak do tej pory nie uderzył żadnego dziecka. Ale jak wraca z przedszkola to zamienia się w małego potworka. Nie wiem co mam robić, ponieważ staramy się z mężem tłumaczyć, prosić ale do niego nie dociera. Czasami zdarzy się, że na niego nakrzyczymy ale bardzo dużo staramy się tłumaczyć, bić go też nie bijemy. Proszę o pomoc! Nadmienię również, że nie ogląda żadnych nieodpowiednich bajek tylko MiniMini."

Marta Pawliczak-Borowiec Porady udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog:

Witaj!

Ależ wcale się Waszemu synkowi nie dziwię, że unosi się, kiedy coś jest nie po jego myśli! W ten sposób zwraca Waszą uwagę, a Wy zamiast ignorować, zaczynacie rozmowę, PROŚBY (!!!), pozwalając się wciągnąć w jego grę.

Kilka wskazówek:

Tłumaczyć - jak najbardziej. Rozmawiać, uczyć świata, wprowadzać zasady - świetnie - tak trzymajcie! Ale nigdy w trakcie lub tuż po akcie żywej histerii. W ten sposób nigdy nie osiągniecie pożądanego efektu, a krzykom i biciu nie będzie końca.
Zamiast rozmowy i tłumaczenia, kiedy dziecko krzyczy, bije, czy wyzywa, spróbujcie zostawić go samemu sobie (nie oznacza to, że ma zostać sam w domu!) Możecie opuścić jego pokój, nie dając się wkręcić w dyskusję. Na nią przyjdzie czas, kiedy synek się wyciszy. Zawsze jednak pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa - jeżeli dziecko znajduje się w niezabezpieczonym pomieszczeniu lub miejscu publicznym, można znaleźć spokojniejszy kąt i tam przeczekać "burzę". Starajcie się opanować i zanim krzykniecie na dziecko pomyślcie - "On uczy się naszych zachowań!". Łatwiej będzie Wam argumentować zakaz podnoszenia głosu i szanowania domowników, jeśli sami zachowacie spokój.

Oczywiście każdego może ponieść - nie bójcie się przyznać do błędu, przeprosić - Wasze dziecko z pewnością odczuje, że traktowany jest "serio", jak dorosły. Często zauważam u rodziców niepewność w stosowaniu zakazów, nakazów i egzekwowaniu reguł panujących w domu. Nie należy się obawiać, że dziecko będzie wolało panią przedszkolankę od mamy, czy taty, tylko dlatego, że rodzice nie pozwalają na wszystko. Pamiętajcie, że czyste zasady, jakich nauczycie i będziecie wymagać od synka, w przyszłości wpłyną na jego pewność siebie, zaradność, samodzielność, a także ciekawość świata.

Życzę powodzenia!
Marta Pawliczak-Borowiec

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Ciężka próba dla całej rodziny

Czy mój syn wpadł w złe towarzystwo?

Orientacja seksualna a wiek

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu