Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Odwołanie od zasądzonych alimentówfot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Odwołanie od zasądzonych alimentów

pytanie zadane w dniu: 14.12.2010
problem zgłoszony przez: Kasia, 33 lat

Od orzeczenia sądu I instancji w sprawie o alimenty służy apelacja do sądu wyższej instancji. Od wyroku sądu rejonowego, który rozpatruje sprawy o alimenty wnosi się apelację do sądu okręgowego.


Treść pytania:

"Dzień dobry,
Dziś maiłam sprawę o podwyższenie alimentów od byłego męża na rzecz małoletniej córki. Wnosiłam o zasądzenie 600 zł na piśmie. Na sprawie doszło do tzw. "ugody" i zatwierdziliśmy wspólnie kwotę 470 zł. Po wyjściu z sali sądowej, mój były mąż strasznie na mnie naskoczył (takie sytuacje nigdy się wcześniej nie zdarzały) i niestety po tym wszystkim, co od niego usłyszałam (nie chcę tu opisywać całej tej nieprzyjemnej rozmowy) już pożałowałam podjętej na sali decyzji. Czy jest możliwość odwołania od wyroku, w którym nastąpiła ugoda w sprawie o podwyższenie alimentów?"

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam Panią,

Generalna zasada procesu stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania może dążyć do ugodowego załatwienia sprawy o ile zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepszą formą załatwienia sporu w danej sprawie. Ugoda sądowa stanowi czynność procesową, która zawierana jest pod kontrolą sądu. W związku z zawartą ugodą sąd na podstawie 355 § 1 k.p.c. wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. W związku z tym, że podczas zawierania ugody nie zapada żaden wyrok, nie może ulec on zmianie. Uchylenia się od skutków oświadczenia woli zawartego w ugodzie sądowej może być dokonane jedynie w postępowaniu, w którym to oświadczenie zostało złożone. Ugody sądowej co do zasady, nie można odwołać, można jedynie zaskarżyć postanowienie o umorzeniu postępowania. Zatem wskazanie wad oświadczenia woli powinno nastąpić w zażaleniu na postanowienie o umorzeniu postępowania (zgodnie z art. 394 § 1 k.p.c).

Kwestionujący ugodę musi Pani wyraźnie podać przyczyny wadliwości oświadczenia, do sądu zaś należy ocena, czy przyczyny te są dostateczne do skutecznego uchylenia się od oświadczenia woli zawartego w ugodzie. Na marginesie wskazać należy, że uchylenie się od skutków prawnych ugody jest możliwe na podstawie wszystkich przesłanek dotyczących wad oświadczeń woli przewidzianych w przepisach art. 82-88 k.c.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

On Cię zdradzi, bo zarabiasz więcej...

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czy moja koleżanka została uprowadzona?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu