Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?fot. sxc.hu
problem do rozwiązania

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

pytanie zadane w dniu: 21.12.2010
problem zgłoszony przez: Ola, 29 lat

Siadanie, stanie, raczkowanie, chodzenie - to umiejętności malucha, na które czekają wszyscy rodzice. Czy istnieją terminy, w których dziecko powinno zacząć wykonywać te czynności?


Treść pytania:

"Kiedy niemowlę zaczyna raczkować, kiedy powinno siadać i samodzielnie stanąć?" • Redakcja serwisu Mamazone.pl poleca: • Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

  W tym przypadku nie ma reguły, choć zaczynają raczkować zarówno niemowlęta 6-miesięczne, jak i dopiero roczne dzieci. Jednak większość maluchów zaczyna raczkować pomiędzy 8 a 10 miesiącem życia. Raczkowanie jest naturalnym elementem na drodze do nauki chodzenia. Jeśli twoje dziecko potrafi już siedzieć samodzielnie (tzn. bez podparcia) możesz być gotowa na to, że lada moment zacznie także raczkować. Zdarza się jednak, że część maluchów pomija ten etap rozwoju i nie raczkuje.

  Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

  Samodzielne siadanie to ważna umiejętność - siadanie, czyli możliwość utrzymywania ciała w pionie, jest bowiem etapem prowadzącym do wykształcenia umiejętności raczkowania, a następnie stawania i stawiania pierwszych kroków. Niemowlęta zazwyczaj uczą się siadania bez podparcia między 7. a 9. miesiącem życia. Tak jak w przypadku nauki chodzenia, rodzice mogą wspierać i tę aktywność dziecka, jednak na dłuższą metę zbytnia pomoc nie popłaca. Dziecko musi się nauczyć siedzieć polegając jedynie na sile własnych mięśni - inaczej bardzo łatwo może dojść do wypadku. Lepiej również przez pewien czas - dopóki dziecko w wystarczającym stopniu nie opanuje umiejętności siadania - wstrzymać się z sadzaniem go na krześle (nawet specjalnym dla niemowlęcia). Najlepiej pomagać dziecku poprzez kładzenie go w miejscu, które daje dużą swobodę ruchu - np. na podłodze. Zapewnienie dziecku okazji do turlania się i sięgania po zabawki pomoże mu w bezpieczny dla jego rozwoju sposób opanować trudną sztukę samodzielnego siadania.

  Kiedy niemowlę zaczyna stawać?

  Stawanie to kolejny etap rozwoju dziecka, bezpośrednio poprzedzający stawianie pierwszych kroków. Większość niemowląt pierwszy raz staje na nogach między 9. a 12. miesiącem życia. A kiedy już raz odniesie sukces, z pewnością zacznie wytrwale trenować nowo nabytą umiejętność. Będzie wtedy wstawało chwytając się foteli, stołów i innych przedmiotów, dlatego zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka Uważaj na wszelkie wazony, doniczki oraz kable leżące na podłodze. Inna sprawa z siadaniem - na początku dziecko nie będzie wiedziało, że od stania można płynnie przejść do siedzenia. Nauka siadania z pozycji stojącej nie powinna jednak zabrać dziecku dużo czasu.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

86 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu