Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Ciąża po 40-tcefot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Ciąża po 40-tce

pytanie zadane w dniu: 02.01.2011
problem zgłoszony przez: gabi

Jakie badania należałoby wykonać w sytuacji, gdy zachodzi się w ciążę po ukończeniu 40 roku życia? Czy ze względu na wiek, szanse na jej przerwanie są większe? Porady udziela mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta.


Treść pytania:

"Mam 40 lat. Czy mam szansę zajść w ciążę? Czy powinnam zrobić jakieś badania, jeśli tak to jakie? Serdecznie dziękuję za pomoc, z poważaniem, Gabi."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Kobiety po 40 roku życia mogą jak najbardziej zajść w ciążę. Oczywiście szansa ta jest mniejsza, w porównaniu do kobiet po 20 roku życia, ale realna. Należy jednak pamiętać o tym, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań w okresie ciąży, przedwczesnego porodu, czy poronień. Dodatkowo istnieje większe ryzyko urodzenia dziecka z nieprawidłowościami genetycznymi (np. z zespołem Downa, Edwardsa i Patau).

Kobiety planujące ciążę po 40 roku życia powinny wykonać rutynowe badanie ginekologiczne (usg, cytologia) oraz podstawowe badania: morfologia, mocz. W przypadku "późnych" ciąż kobietom zaleca się wykonanie badań prenatalnych w celu wykrycia ewentualnych wad genetycznych płodu.

Pozdrawiam,
Katarzyna Schmidt

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nowa antykoncepcyjna galaretka

Szansa na dziecko

Zanik miesiączki

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu