Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Uzaleznienie od alkoholu/problemy z psychiką - c.d.fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Uzaleznienie od alkoholu/problemy z psychiką - c.d.

pytanie zadane w dniu: 04.01.2011
problem zgłoszony przez: joaaana, 25 lat

Bez leczenie alkoholik skraca sobie życie średnio o 10-15 lat. Uleganie manipulacjom i szantażom ze strony uzależnionych prowadzi do cierpienia całej rodziny oraz do śmierci alkoholika.


Treść pytania:

"Bardzo dziękuję, odpowiedź jest dla mnie bardzo cenna. Ale co w takiej sytuacji, jeśli odpuścimy, bo chory nie wyraża chęci leczenia, a wszędzie możemy przeczytać co następuje:

"Na szczęście istnieje możliwość zatrzymania rozwoju choroby na każdym jej etapie. Jest to o tyle ważne, że istnieją tylko dwie drogi: albo postępowanie uzależnienia zostanie zatrzymane, albo w efekcie doprowadzi ono do śmierci. [...] Jest to zatem choroba niezwykle groźna i wymagająca leczenia, ale niestety alkoholik sam nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Konieczna jest pomoc i wsparcie ze strony rodziny i najbliższego otoczenia." ? Bo tu jest największy problem - jak pozwolić komuś odejść? Pozdrawiam, Joaaana"

Piotr Antoniak Porady udziela Piotr Antoniak, psycholog:

Pani Joanno!

Zgadzam się. Nie chodzi o to, by zostawić alkoholika, ale o umiejętną pomoc i wsparcie. Niektóre zachowania najbliższego otoczenia nie są właściwe. Wynikają one z odpowiedzialności za czyjeś (alkoholika) życie, z poczucia winy, że nasze dotychczasowe działania okazały się nieskuteczne, ze wstydu, że coraz więcej osób się dowiaduje o problemie, ale również z troski i miłości. Dopóki alkoholik ma przekonanie, że ktoś odpowiada za jego życie, nie musi nic w nim zmieniać, a przede wszystkim rezygnować z alkoholu. Osoby z najbliższego otoczenia powinny po pomoc w tej sprawie zgłosić się do specjalisty, żeby nauczyć się jak we właściwy sposób postępować z alkoholikiem.

Tak więc, jak Pani widzi, nie odpuszczać tylko nauczyć się reagować właściwe. Najbliższe otoczenie alkoholika nazywa się osobami współuzależnionymi. Często takie osoby zadają pytanie "dlaczego my mamy zgłosić się po pomoc skoro to on jest chory?". Właśnie po to, by nie ponosić osobistych kosztów za picie bliskiej osoby i nauczyć się z nią postępować. Proponuję zgłosić się na jedno spotkanie do Poradni Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. Poradnie takie działają w ramach NFZ i nie obowiązuje w nich rejonizacja. Wystarczy, że jest Pani ubezpieczona i może Pani wybrać takie miejsce. Zachęcam do takiego jednego spotkania, po którym zdecyduje Pani czy potrzebuje więcej. Książki i wiedza z Internetu nie zastąpią Pani bezpośredniego spotkania. Oczywiście proszę się nie czuć zobowiązaną. Może to zrobić inna osoba z Pani rodziny.

Pozdrawiam,
Piotr Antoniak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nie mam już sił. Chcę złożyć pozew o rozwód...

Zaśmiecone sumienie

Problemy z mamą

zdjęcie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu