Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Zawroty głowy, złe samopoczucie a nerwica...fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Zawroty głowy, złe samopoczucie a nerwica...

pytanie zadane w dniu: 05.01.2011
problem zgłoszony przez: manaika

Źródła nerwicy często znajdują się w dzieciństwie chorego, kiedy to niewłaściwe metody wychowawcze, presje i oczekiwania wpłynęły na ukształtowanie niewłaściwych cech osobowości, uniemożliwiających samoakceptację i wykształcenie umiejętności adaptacyjnych.


Treść pytania:

"Od lat borykam się z przykrymi zawrotami głowy, od dzieciństwa w sumie. Do tego częste bóle z tyłu głowy. Chodziłam do wielu specjalistów, laryngologów, neurologów i tak naprawdę żaden nie znał przyczyny konkretnej moich dolegliwości. Aż pewnego razu zajechałam do Warszawy do kliniki i specjalista wytłumaczył mi, że moje objawy to prawdopodobnie nerwica. Czy to możliwe? Czym charakteryzuje się nerwica i jak przebiega? Jak można się z niej wyleczyć? Czy bóle serca, tak jakby charakterystyczne ukłucia, niemożność oddechu są powiązane z tą dolegliwością? Proszę o odpowiedź..."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam Panią,

Rzeczywiście, w Pani przypadku najprawdopodobniej występują zaburzenia nerwicowe. Kłucia serca, brak oddechu, bóle i zawroty głowy to dolegliwości mogące odpowiadać zaburzeniom psychosomatycznym. Leczenie tego typu dolegliwości jest dość trudne, ale nie są to schorzenia nieuleczalne. Terapia zaburzeń nerwicowych jest długotrwała, wymaga systematyczności i motywacji z Pani strony. Nie zawsze efekty przychodzą błyskawicznie.

W leczeniu stosuje się połączenie metod zbiorowej psychoterapii oraz indywidualnie dobraną farmakoterapię - stosuje się leki przeciwlękowe, a czasami nawet przeciwdepresyjne. Lęk jest permanentnym odczuciem występującym w zespołach nerwicowych i przy dużym jego nasileniu zawsze dochodzi do różnej manifestacji somatycznej. Na przykład bóle serca, krótki oddech, uczucie kluski w gardle, bóle i zawroty głowy.

Proponuję, aby udała się Pani do psychiatry i zaplanowała odpowiednie dla Pani postępowanie.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Borówka amerykańska zapobiega nadciśnieniu

Nieznośny ból lewej skroni

Oponka na brzuchu - jak się jej pozbyć?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu