Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Odwołanie darowiznyfot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Odwołanie darowizny

pytanie zadane w dniu: 08.01.2011
problem zgłoszony przez: slonko

Odwołanie darowizny możliwe jest w ściśle określonych przez Kodeks Cywilny sytuacjach. Więcej na ten temat opowiada Maciej Lach, prawnik.


Treść pytania:

"Czy ojciec może odwołać darowiznę, spisaną w formie aktu notarialnego? Bardzo proszę o odpowiedź."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Witam serdecznie,

Darowizna to rodzaj umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało wykonane. Darczyńca może odwołać darowiznę zawartą w formie aktu notarialnego, jeżeli obdarowany dopuszcza się względem niego rażącej niewdzięczności, czyli zachowuje się w sposób nieprzyjazny lub wręcz przestępczy.

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie, jednakże darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Darowizna nie może być również odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył, jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Trzecia płeć na wózku

Co nam daje meldunek?

Unieważnienie ślubu kościelnego

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu