Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka z alergią pokarmową?
problem do rozwiązania

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka z alergią pokarmową?

pytanie zadane w dniu: 12.01.2011
problem zgłoszony przez: Ewelina, 29 lat

Gluten to odżywcze białko roślinne znajdujące się w ziarnach, takich popularnych zbóż, jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto, gryka, itp. U niektórych dzieci białko to drażni jelita i powoduje biegunki, wymioty i bóle brzucha.


Treść pytania:

"Witam,

Mam pytanie i gorącą prośbę o fachową pomoc w tej kwestii.
Moja córeczka za 2 tygodnie skończy roczek, od kilku miesięcy borykamy się z ustaleniem czy jej dolegliwości są spowodowane alergią pokarmową czy drażliwym jelitem (mąż ma tę dolegliwość, a podobno jest często dziedziczona). Ostatnio nawet dostała od pediatry Debridat w zawiesinie, ale jak się teraz okazało, uczulił ją, powodując niekończący się katar (bardzo ciągnący się, przeźroczysty), którego nie dało się pozbyć inhalacjami ani kroplami oraz wysypkę na twarzy. Natomiast 2 dni po odstawieniu leku katar zanikł prawie zupełnie, a wysypka zniknęła. To chyba świadczy o tym, że córka jednak ma alergię pokarmową? Rozszerzanie diety często też kończyło się kupkami z dużo ilością śluzu, zielonym zabarwieniem i specyficznym zapachem - jakby kwasu. Problemy zaczęły się już podczas karmienia piersią. Byłam wtedy na diecie eliminacyjnej, ale czy możliwe jest, żeby była uczulona na wszystkie potencjalne alergeny: żółtko, nabiał, cytrusy, pszenica, itd.? I najważniejsze pytanie - kiedy mogę wprowadzić do jej diety gluten, jeżeli faktycznie to alergia pokarmowa? Bo jak długo mogę trzymać dziecko na Bebilonie Peptii, kleiku ryżowym, ryżu, ziemniakach, marchewce i indyku?
Z góry dziękuję za pomoc..."

Piotr Albrecht Porady udziela Piotr Albrecht, pediatra:

Szanowna Pani,

Wiele wskazuje na to, że to alergia. Jak długo należy pozostawać na diecie eliminacyjnej to kwestia trudna, gdyż odpowiedź na nią brzmi, tyle ile potrzeba. Brać jednak pod uwagę należy także, że leczenie nie może być gorsze niż sama choroba, w związku z tym należy podejmować próby rozszerzania diety, gdyż niewielkie objawy nie uzasadniają stosowania drastycznych diet. Dokładnie, kiedy można będzie włączyć gluten, odpowiedzieć się, zwłaszcza na odległość, nie da.

Pozdrawiam,
Piotr Albrecht

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dzieci lubią się ruszać - jak im to umożliwić?

Problemy z czterolatkiem

Nudności w ciąży

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu