Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Badania genetyczne w ciążyfot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Badania genetyczne w ciąży

pytanie zadane w dniu: 14.01.2011
problem zgłoszony przez: Bella, 34 lat

Dzięki badaniom genetycznym można określić ryzyko wystąpienie określonych chorób u przyszłych dzieci, w sytuacji, kiedy badani rodzicie okazują się zdrowymi nosicielami danej choroby, przykładowo będącymi nosicielami mukowiscydozy.


Treść pytania:

"Witam.
Czy można zrobić w ciąży dodatkowe badania genetyczne, które pozwolą na wczesne wykrycie wad genetycznych u dziecka? Ile to kosztuje i w którym tygodniu można je przeprowadzić? Czy to prawda, że takie badania mogą być groźne dla dziecka?"

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Jeśli kobieta chciałaby wykonać dodatkowe badania genetyczne płodu i lekarz nie wyrazi przeciwwskazań to jak najbardziej można, jednakże odpłatnie i najczęściej są to badania nieinwazyjne. W przypadku gdy istnieją wskazania medyczne do wykonania badań prenatalnych refunduje je NFZ. Wskazaniami do nich jest: wiek kobiety (>35lat), pojawienie się w rodzinie kobiety lub ojca dziecka chorób genetycznych, czy urodzenie wcześniej dziecka z wadą genetyczną.

Koszt takich badań jest bardzo zróżnicowany. Dla badań nieinwazyjnych waha się od 200-700zł w zależności od rodzaju badania, zaś dla badań inwazyjnych w granicach 1500zł.

Badania nieinwazyjne, do których zaliczamy: USG genetyczne, test na poziom alfa fetoproteiny (AFP) we krwi, czy test potrójny (hCH, AFP i estriolu) we krwi pozwalają ocenić ryzyko schorzenia bez narażania dziecka. Nie wskazują one konkretnej choroby, ale są podstawą do wykonania badania inwazyjnego. USG wykonuje się zwykle między 11-14 tygodniem ciąży oraz 20-24 tygodniem ciąży. Testy na obecność AFP, czy test potrójny zwykle w 11-14 tyg. lub miedzy 16-18 tygodniem.

Badania inwazyjne przeprowadza się jedynie, gdy istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, ponieważ istnieje ryzyko pewnych powikłań (utrata ciąży, krwawienie,) które wynosi od 0,5-3%. Jednakże dają one szczegółową odpowiedź odnośnie istniejącej choroby genetycznej. Wykonuje się je zwykle między 16-18 tygodniem ciąży, a niektóre można już nawet wykonać w 10 tygodniu (biopsja trofoblastu).

Pozdrawiam,
Katarzyna Schmidt

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Raz w miesiącu mdleją z bólu...

HBV i ciąża

Jak przekonać męża do porodu rodzinnego?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

6 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu