Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Węzeł chłonny pod pachą
problem do rozwiązania

Węzeł chłonny pod pachą

pytanie zadane w dniu: 01.02.2011
problem zgłoszony przez: lenkus

Powiększenie węzłów chłonnych stanowi zawsze sytuację niepokojącą, która wymaga szybkiej reakcji ze strony lekarza. Więcej na ten temat opowiada Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam,
Mam 16 lat. Od ponad roku mam pod pachą powiększony węzeł chłonny i bardzo się boję, że to jakaś poważna choroba. Dziś idę do lekarza, ale proszę o jakieś rady."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam.

W pierwszej kolejności należy wykonać badanie USG dołów pachowych w celu jednoznacznego potwierdzenia, że wyczuwalny opór rzeczywiście jest węzłem chłonnym - równie prawdopodobna jest zmiana o charakterze tłuszczaka. Po drugie, badanie usg pozwala ocenić charakter węzła chłonnego - z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwala zidentyfikować węzły zmienione nowotworowo.

W opisanej sytuacji wnioskuję, że raczej nie ma podstaw do niepokoju, ponieważ zmiana w lewej pasze jest wyczuwalna od ponad roku.Tak długi czas obserwacji, podczas której nie dochodzi do powiększenia się węzła i wystąpienia limfadenopatii w innych lokalizacjiach, pozwala z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nie mamy do czynienia z chorobą onkologiczną ( na przykład chłoniakiem lub białaczką, lub przerzutami raka ).

Dodatkowo, brak w opisie niepokojących objawów klinicznych choroby rozrostowej, takich jak: utrata masy ciała, gorączka, nocne poty. Obecność takiej symtomatologii, z większym prawdopodobieństwem wskazywałaby na rozrostową chorobę hematologiczną, przede wszystkim chłoniaka.

W opisanym przypadku, mamy najpewniej zmieniony pozapalnie, zwłókoniały i stłuszczały węzeł chłonny, bez znaczenia klinicznego. Jednak taki wniosek można sformułować po badaniu lekarskim i ocenie usg.

Pozdrawiam.
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Macierzyństwo z rakiem piersi

Bóle stawów

Lakowanie zębów - czy to dobry pomysł?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu