Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Opuchnięte kostki nóg
problem do rozwiązania

Opuchnięte kostki nóg

pytanie zadane w dniu: 02.02.2011
problem zgłoszony przez: Słonik, 24 lat

Czy zmęczenie jest jedynym, racjonalnym wytłumaczeniem opuchniętych kostek? Odpowiedzi udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam serdecznie.
Co może być przyczyną puchnięcia nóg w okolicach kostek i pod kolanami? Często mam nogi jak balony. Czy to możliwe, że ze zmęczenia? Czy to kwestia wody zbierającej się w organizmie, czy czegoś innego?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Obrzęki nóg mogą występować w wielu różnych schorzeniach i precyzyjne ustalenie ich etiologii wymaga zbadania pacjenta oraz wykonania podstawowych analiz lekarskich.

W grupie wiekowej powyżej 60 roku życia, jedną z częstszych przyczyn obrzęków kończyn dolnych są choroby serca prowadzące do jego niewydolności. Obrzęki nóg jako wyraz dodatniego bilansu wodnego mogą wystąpić w niewydolności nerek. O ile ta pierwsza przyczyna raczej nie powinna Pani dotyczyć z uwagi na wiek, to możliwość niewydolności nerek jest prawdopodobna w każdej grupie wiekowej. W tym celu należy wykonać proste badanie: poziom kreatyniny, mocznika oraz badanie ogóle moczu. Wzrost kreatyninemii i mocznika w surowicy oraz nieprawidłowy wynik badania moczu (między innymi obecność białka w moczu) wskazują na chorobę nerek jako przyczynę obrzęków kończyn.

Ważną przyczyną obrzęków są również zażywane leki. Powszechnie dostępne leki bez recepty jako środki przeciwbólowe (Ibuprom) mogą spowodować obrzęk wokół kostek. Również doustna antykoncepcja skutkuje czasami dodatnim bilansem wodnym i obrzękami.

W końcu, obrzęki u młodej osoby mogą wynikać z tzw. krążenia hiperkinetycznego występującego w nadczynności tarczycy, anemii, oraz w ciąży. Zatem ustalenie przyczyny obrzęków wymaga wizyty u lekarza i podstawowych badań laboratoryjnych.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dziecko rozbestwiło się przez dziadków

Nieposłuszne dziecko

Zagubiony syn

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

35 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu