Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Kolka u małego dziecka
problem do rozwiązania

Kolka u małego dziecka

pytanie zadane w dniu: 17.02.2011
problem zgłoszony przez: Lulu

Na niemowlęcą kolkę nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku - trzeba ją po prostu przetrwać. Jeżeli nie masz już siły słuchać wieczornych płaczów, nosić i przytulać rozkrzyczanego malucha, koniecznie poproś kogoś o pomoc - niech zastąpi Cię choćby na kilkanaście minut.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,
Moje 2-miesięczne dziecko często miewa kolki. Nie wiem już jak temu zapobiec - czy istnieje w ogóle taka możliwość? Czym kolka jest spowodowana i jak sobie z nią radzić u niemowlaka?" • Redakcja serwisu Mamazone.pl odpowiada: • Witaj,

  Kolka to bolesne skurcze jelit pojawiające się u niemowląt mniej więcej pomiędzy 2. a 16. tygodniem życia. Ból powoduje u dziecka płacz i podkurczanie nóżek. Kolka pojawia się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak karmionych sztucznie. Przyczyn kolki upatruje się w nadwrażliwości na któryś ze składników mleka matki, nietolerancji któregoś ze składników diety matki (np. krowie mleko, kawa, herbata, ostre przyprawy), połykaniu powietrza w czasie jedzenia lub w nadmiarze bodźców, na które narażone jest dziecko w ciągu dnia.

  Żeby wykluczyć atak kolki, musisz dbać o to, aby dziecku odbiło się po karmieniu. Warto również starać się wprowadzić stały rytm dnia (ze względu na to, że kolka może być również wywołana nadmiarem bodźców w ciągu dnia). Sprawdzonym środkiem przeciw kolce jest herbatka z kopru włoskiego i masaż dłonią brzuszka malucha. Kolkę łagodzi również ciepło - niektóre matki polecają kierowanie na brzuszek malucha ciepłego (nie gorącego!) strumienia powietrza (np. z suszarki do włosów - jednostajny szmer suszarki również zadziała na malucha uspokajająco). Jeśli spożywasz krowie mleko, możesz je na jakiś czas wykluczyć ze swojej diety. Mniej więcej około 3-4 miesiąca życia dziecka, kolka powinna zaniknąć samoistnie.

  Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

  zadaj pytanie specjaliście

  Przeczytaj również:

  Czego nie wolno jeść w ciąży?

  Kiedy dać dziecku kapustę?

  Cesarskie cięcie - kiedy i jak?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

1 osoba uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu