Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Badania genetyczne w ciąży - wiek powyżej 35 lat
problem do rozwiązania

Badania genetyczne w ciąży - wiek powyżej 35 lat

pytanie zadane w dniu: 22.02.2011
problem zgłoszony przez: Weronika P., 36 lat

Czy zachodząc w ciążę po 35 roku życia, w pierwszej kolejności powinno się wykonać badanie genetyczne płodu? Odpowiedzi udziela mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta.


Treść pytania:

"Witam serdecznie.
Jestem w ciąży z drugim dzieckiem, mam 36 lat. Czy powinnam zrobić badania genetyczne? Lekarz prowadzący powiedział mi, że każda ciąża po 35 roku życia jest traktowana jako ciąża zagrożona i należy wykonać dodatkowe badania. Nie do końca zrozumiałam jakie. Proszę o przybliżenie tematu. Dziękuję."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Badania prenatalne mają na celu wykrycie nieprawidłowych wad rozwojowych, chorób dziedzicznych u dziecka już w okresie płodowym. Tego typu badania powinna wykonać każda kobieta u której we wcześniejszej ciąży urodziło się dziecko z wadą genetyczną, bądź też w jej rodzinie, lub w rodzinie ojca dziecka występowały choroby dziedziczne. Ponadto u kobiety powyżej 35 roku zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową (m.in. zespołem Downa), dlatego też powinna być pod stałą kontrolą lekarza, który decyduje jakie badania powinno się wykonać.

Wśród badań prenatalnych wyróżnia się zarówno badania nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Do grupy pierwszej zaliczyć można podstawowe badanie w ciąży, czyli USG. Jest ono całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla dziecka, a dzięki niemu można z dużą dokładnością określić, czy dziecko obarczone jest wadą genetyczną lub rozwojową. Dodatkowo można wykonać także tzw. test potrójny, polegający na określeniu stężenia we krwi trzech substancji: alfa-fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (bata hCG) oraz estriolu. Nieprawidłowe stężenia którejkolwiek z badanych substancji związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych.

Jeśli któreś z powyższych badań nieinwazyjnych będzie nieprawidłowe lekarz powinien skierować Panią na bardziej szczegółowe badania - inwazyjne, związane z pobraniem płynu owodniowego do badania. Najpopularniejszym badaniem jest tutaj amniopunkcja lub biopsja kosmówki, które pozwalają wykryć wiele chorób genetycznych z dużą dokładnością.

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Schmidt

Przeczytaj również:

Polska mapa świata

Badania genealogiczne

Test na ojcostwo - zestaw testowy

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu