Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Badania genealogiczne
problem do rozwiązania

Badania genealogiczne

pytanie zadane w dniu: 22.02.2011
problem zgłoszony przez: Hania, 37 lat

Nowe metody badań DNA dają możliwość wglądu w przeszłość genetyczną i ustalenia korzeni genealogicznych. Porady udziela mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta.


Treść pytania:

"Witam serdecznie Pani Kasiu.
Co to są badania genealogiczne? Czy to jest to samo co badania rodowodu? Ile się za to płaci? Z góry dziękuję za odpowiedź."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Badania genealogiczne mają na celu dokładne poznanie więzi rodzinnych pomiędzy ludźmi na podstawie zachodzącego pomiędzy nimi pokrewieństwa, czy też powinowactwa. Jest to nic innego jak badanie rodowodu swojej rodziny. Najczęściej prowadzi się je na podstawie metryk, zapisów z urzędów lub też źródeł ustnych i przedstawiane są w formie drzewa genealogicznego ukazującego relację pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny lub też w innej formie. Takiego typu badanie jest zwykle długotrwałe (może zająć od kilku tygodni do nawet kilku lat), gdyż wymaga zebrania wielu informacji odnośnie dat urodzenia, pochodzenia itp. Takiego typu badanie możemy przeprowadzić samodzielnie używając odpowiednich programów komputerowych lub zlecić firmie zewnętrznej.

Istnieje także możliwość wykonania badania genealogicznego w linii ojcowskiej (męskiej). Dzięki analizie markerów genetycznych zlokalizowanych na chromosomie Y można określić prawdopodobne miejsce pochodzenia, czy też populację z której pochodzi dana osoba. Określenie profilu genetycznego danej osoby i porównanie z wariantami profili zdeponowanych w bazie danych charakterystycznych dla danej populacji umożliwia określenie przynależności do danej grupy. Koszt takiego badania wynosi od 700-1000zł. Czas realizacji 10-14 dni roboczych.

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Schmidt

Przeczytaj również:

Wszystko o spirali

Test na ojcostwo - zestaw testowy

Objawy bezpłodności

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu