Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddom i wokół domu
zwiń szukanie zaawansowane
Wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki
problem do rozwiązania

Wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki

pytanie zadane w dniu: 24.02.2011
problem zgłoszony przez: coco

Gdy w grę nie wchodzi inne rozwiązanie niż dzielenie pokoju przez dzieci, warto zadbać o to, by każde z nich miało prywatną przestrzeń, wydzieloną tylko dla siebie. Porady udziela Bogna Olejarz, architekt wnętrz.


Treść pytania:

"Witam,
Mam problem z aranżacją pokoju dla dzieci. Nie wiem jak urządzić wspólny pokój dla córki - 11 lat i synka - 6 lat, tak, żeby było nowocześnie, a jednocześnie, żeby dzieci miały własny kącik. Różnica wieku jest znacząca, a dzieci mają inne potrzeby. Okno jest jedno, drzwi otwierają się do środka w prawo. Pokój ma wymiary 5,70 x 3,80 m. Podłoga jest wyłożona panelami w kolorze dębu kanadyjskiego. Córka chce, żeby pokój był czerwony i ma pomysł, żeby oddzielić się od brata sznurkową firaną. A ja mam pustkę w głowie. Proszę o pomoc w umeblowaniu i zaaranżowaniu pokoju. Serdecznie pozdrawiam. "

Bogna Olejarz Porady udziela Bogna Olejarz, projektant wnętrz:

Witam,

Chętnie pomogę rozwiązać Pani kłopot. Sama byłam kiedyś w takiej sytuacji, że dzieliłam pokój ze starszym o dwa lata bratem. Nawet przy niewielkiej różnicy wieku, normalne jest, że dzieci potrzebują swojej własnej przestrzeni. W tym celu myślę, że dobrym pomysłem będą łóżka piętrowe. Łóżko byłoby u góry, a na dole miejsce do nauki lub wypoczynku. Jeżeli Pani córka sugerowała, że chciałaby się oddzielić od brata, to takie rozwiązanie mogłoby zadziałać. To stworzy taką odrębną wyspę dla każdej z pociech. W razie potrzeby można zastosować zasłonkę, po obwodzie łóżka. Jeżeli dziecko będzie potrzebować prywatności, z łatwością będzie mogło się schować. Warto się skonsultować z dzieckiem przy wyborze materiału na taką zasłonkę, to sprzyja poczuciu, że to jest jego przestrzeń. Jeżeli córka chce, żeby to było coś czerwonego, to czemu nie? Czerwień w małych ilościach dobrze wpływa na samopoczucie.

Łóżka można ustawić naprzeciwko siebie, albo w narożniku pokoju. Przestrzeń między łóżkami można wzbogacić o element integrujący dwoje dzieci. Może to być tablica do pisania kredą, albo ściana pomalowana farbą magnetyczną. Do takiej ściany można przyczepiać na magnesy wspólne zdjęcia, prace plastyczne, obrazki. Każde dziecko będzie mogło się wykazać. Chodzi też o to, żeby to było coś wspólnego. Warto zaaranżować kącik do wspólnej zabawy. Może to być większy stół do rysowania, albo materac do zabaw, siedzisko do czytania książeczek. Każdy z nas czuje się bezpiecznie w poczuciu, że ma własny kąt. Dobrze jest też rozróżnić, co do kogo należy (półki, regały, miejsce na zabawki). Dzieci i nie tylko, bo każdy z nas dba o to, co należy do niego i o własne terytorium.

W ramach dekoracji, niech dzieci wybiorą swoje ulubione rysunki, super bohaterów, ulubieńców bajek. Rysunki wystarczy włożyć do ramek (starych, nowych, w spadku po babci) i ozdobić pokój.

Polecam Pani strony, które mogą być przydatne przy tworzeniu dekoracji. Liczę, że będą dla Pani i innych czytelników inspirujące.

http://www.ohdeedoh.com

http://www.nietylkodzieciaki.pl/blog

zdjęcie

Z pozdrowieniami,
Bogna Olejarz

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Pomysł na długi, szeroki korytarz

Egzotyczne mieszkanie

Sypialnia - brąz, perła i hafty

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami, jesteś estetą i to jak mieszkasz, ma wpływ na Twój komfort psychiczny? Skorzystaj z porad projektantów wnętrz, architektów i ogrodników.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu