Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Toksyczna matka i brak zdecydowania w życiu
problem do rozwiązania

Toksyczna matka i brak zdecydowania w życiu

pytanie zadane w dniu: 01.03.2011
problem zgłoszony przez: Muireann, 24 lat

Uzależnienie od rodziców może mieć fatalny wpływ na rozwój dziecka. Nawet, jeżeli owy maluch jest już w pełni dojrzałym człowiekiem, który bardzo chce się usamodzielnić...


Treść pytania:

"Moim problemem są rodzice. Czytałam już wiele poradników o toksycznych rodzicach. Jestem w pełni świadoma, że mają na mnie ogromny wpływ. Mam 24 lata, studiuję, pracuję i... mieszkam z rodzicami. Sytuacja jest trudna, bo na razie nie mogę się wyprowadzić i usamodzielnić. Zarabiam za mało, przynajmniej na razie. Moi rodzice nie mają własnego życia, za to mają moje. Ciągle się interesują co robię, gdzie idę, z kim, o której wrócę. Muszę być "grzeczna". Mieszkałam niedawno temu w akademiku, radziłam sobie bardzo dobrze, miałam wiele swobody, ale i tak codziennie mama dzwoniła, żeby jej opowiadać jak spędziłam dzień. Wróciłam do swojej miejscowości i jest jeszcze gorzej. Ale moim głównym problemem jest uzależnienie się od tych "spowiedzi" i od ich rad. Nawet jeśli się z mamą nie zgadzam - ona tak mi nagada, że zaczynam się zastanawiać i robię tak, jak ona chce, czyli wbrew sobie. Obecnie mam problem ze związkiem. Miałam niedawno chłopaka, porządny, grzeczny, leśnik (czyli marzenie rodziców, "bo on tak pasuje do Ciebie, idealny na męża"). Naprawdę był kochany i dobry, ale... no ale czegoś zabrakło. Poznałam kogoś w pracy, jest starszy, pociąga mnie i naprawdę jest szansa, że tym razem się uda. Niestety, rodzice dowiedzieli się, że jest starszy i uwaga - brzydki (mi to absolutnie nie przeszkadza). I teraz codziennie pytają mnie, jak to jest z moim byłym. Nie mogę się nigdzie ruszyć, bo może pójdę do brzydkiego kolegi ("łysa pała", jak go nazwała moja mama :( ) a ja? Ja się jak zwykle zastanawiam, bo rodzice, bo może mają rację, bo może rzeczywiście byłby "dobrym mężem". Zupełnie nie wiem, co robić. Jestem bardzo rozbita i nieszczęśliwa. Błagam o pomoc, bo zupełnie nie radzę sobie w tej sytuacji."

Edward Jakubowicz Porady udziela Edward Jakubowicz, pedagog:

Witam!

Jestem terapeutą rodzinnym, mediatorem i pedagogiem. Bardzo chcę Ci pomóc. Twoim problemem nie są rodzice, tylko całkowity brak poczucia sprawstwa, wynikający z nieumiejętności dokonywania własnych wyborów, podejmowania decyzji i lęku przed odpowiedzialnością za własne życie. Dotychczasowe zniewolenie Ciebie przez dominujących rodziców pozbawiło Cię możliwości stania się kobietą. Dla nich wciąż jesteś małą dziewczynką. I dla nich stajesz się małą, posłuszną dziewczynką. Chcesz być dorosła, ale się boisz. A więc dorośnij, a rodziców zapytaj, jak przed nimi staniesz, kogo widzą przed sobą? Powinni zobaczyć dorosłą córkę, która powinna żyć swoim życiem. Musisz im wyjawić tę oczywistą prawdę, że jest to Twoje życie i chcesz go przeżyć tak, jak Ty chcesz.

Tak, jak dziecko nie nauczy się chodzić, jeśli kilka razy nie nabije sobie guza, tak Ty nie nauczysz się życia i nie poznasz jego smaku, jeśli sama nie będziesz robić, tego, co TY chcesz. Bądź niegrzeczną dziewczynką, bo one idą tam, gdzie chcą. Porozmawiaj z rodzicami długo i poważnie o swoich oczekiwaniach i postaw im jasne granice dla ich ingerencji w Twoje życie. I konsekwentnie się tego trzymaj, nie poddając się ich szantażom emocjonalnym i próbom wymuszania na Tobie posłuszeństwa. Uwierz w siebie, że możesz przejąć, bez lęku odpowiedzialność za siebie. Jeśli rodzice nie uszanują Twoich oczekiwań i wyznaczonych granic, to niestety musisz opuścić dom rodzinny i zamieszkać z dala od rodziców. Oni wcześniej czy później zrozumieją swoje błędy i Wasze relacje staną się poprawne. Jeśli nie masz na tyle siły, by się tego podjąć, skorzystaj z pomocy w gabinecie psychoterapeuty.

Wiele serdeczności, odwagi i wiary w siebie.
Edward Jakubowicz

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Jak nie dać klapsa, gdy emocje sięgają zenitu?

Czy moja koleżanka padła ofiarą sponsoringu?

Nie potrafię sama podejmować decyzji

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

24 osoby uważają, że to dobra porada

Porady użytkowniczek 6 porad

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu