Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Mężczyzna i depresja
problem do rozwiązania

Mężczyzna i depresja

pytanie zadane w dniu: 02.03.2011
problem zgłoszony przez: Mała Mi

Wizyta u psychologa nadal pozostaje wstydliwą kwestią tabu, do której nam, Polakom, ciężko się przyznać. Porady udziela Agnieszka Erbel, członek zespołu psychologów Centrum Otwarte - Psychoterapia i Rozwój.


Treść pytania:

"Witam.
Mam problem z moim partnerem. Wydaję mi się, że cierpi na depresję. Ostatnio przyznał się, że ma myśli samobójcze (twierdził, że tylko myśl o mnie go uchroniła). Przeraziłam się, ponieważ uświadomiłam sobie, że mogłam Go stracić. Kiedy rozmawiałam z nim i zaproponowałam mu wizytę u psychiatry, odmówił. Czy taka wizyta jest płatna? Jak mogę mu pomóc?"

Agnieszka Erbel Porady udziela Agnieszka Erbel, psycholog:

Witam,

Wizyta u psychiatry jest jedną z opcji, drugą jest wizyta u psychologa, która może być płatna (prywatny gabinet) lub bezpłatna (poradnie zdrowia psychicznego). Psychiatra zwykle przepisuje leki przeciwdepresyjne, które pomagają poprawić nastrój, natomiast nie rozwiązują przyczyny problemu. Osobiście polecałabym najpierw wizytę u psychologa, który może udzielić wsparcia i pomóc lepiej zrozumieć problem, być może leki nie są konieczne, a wystarczy psychoterapia lub wsparcie kryzysowe.

Wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego niezależnie od tego, czy jest to psycholog, czy psychiatra wciąż w Polsce kojarzy się ze wstydem i napiętnowaniem społecznym. Jest to trudne zwłaszcza dla mężczyzn, ponieważ szukanie pomocy często jest dla nich jednoznaczne z przyznaniem się do słabości i niezaradności.

Proszę spróbować przekonać partnera, że wizyta u psychologa nie jest równoznaczna z zaburzeniami psychicznymi i życiową porażką, obecnie coraz więcej ludzi korzysta z tej formy pomocy, nie tylko aby poradzić sobie z problemami, ale także aby rozwijać swoją osobowość i poprawić jakość życia i związków z innymi. Warto zaznaczyć w rozmowie z partnerem, że etyczną powinnością każdego psychologa czy psychiatry jest zasada dyskrecji, czyli, że problemy, z którymi przychodzi pacjent zachowane zostają w tajemnicy.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Erbel

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Stres po traumie - czy to poważne?

Czy mężczyzna może się zmienić?

Jak sobie pomóc?

zdjęcie
Porady udzieliła Agnieszka Erbel, psycholog z zespołu psychologów "Centrum Otwarte - Psychoterapia i Rozwój"

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu