Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Niski poziom WBC
problem do rozwiązania

Niski poziom WBC

pytanie zadane w dniu: 10.03.2011
problem zgłoszony przez: ena

WBC (czyli white blood cells) określa poziom białych krwinek w organizmie. Jaka powinna być ich norma, a kiedy można mówić o gwałtownym spadku (leukopenia) czy wzroście (leukocytoza)? Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Wynik WBC w przeciągu 2 lat, znacznie spadł: z 5,4 do 3,6. Dodam że jest to wynik mojej mamy, która ma 60 lat, od wielu lat cierpi na nadciśnienie, a od 2 lat ma zdiagnozowaną cukrzycę (tabletki). Ostatnio pojawiły się objawy: zawroty głowy, słabość i bladość cery. Wyniki innych badań są, zdaniem lekarza rodzinnego, w normie. RBC 4,33, HGB13,3, HTC39, MCV90,1, MCH30,70; WBC3,6; LYM1,6 MCHC34,1; PLT261; NEUD141,3; PDW13,5;MTV9,9; P-LCR25,6; RDV-CU13,1. Co oznaczają takie wyniki? Dodam że mama cierpi na schorzenia kręgosłupa od wielu lat, bóle umiejscowione na wysokości potylicy, a ponadto, bardzo często dochodzi u niej do krwawych wylewów w prawym oku. Proszę o pomoc."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Droga Pani,

Uważam, że nie ma w chwili obecnej podstaw do niepokoju. Poziom krwinek białych 3,6K/uL- czyli 3 600 komórek w 1 mikrolitrze krwi - rzeczywiście jest z kategorii wyników niskich, ale nie jest to jeszcze wynik wskazujący na stan naglący czy też pilny. Jeżeli przytoczona wartość limfocytów (LYM 1,6) wynosi 1 600 komórek na 1 uL krwi, to po odjęciu od wartości WBC liczby limfocytów, otrzymuje Pani zawartość granulocytów obojętnochłonnych (neutrofilii) czyli w tym przypadku będzie to wartość około 2 ooo w 1 uL. Granulocyty obojętnochłonne to podstawowa nieswoista linia obrony przed bakteriami.

Neutropenia - czyli obniżony poziom granulocytów obojętnochłonnych - rozpoznajemy przy wartości <1 500/uL. Stan zagrożenia rozwojem ciężkiej sepsy rozpoczyna się przy agranulocytozie, czyli przy wartości < 500/uL. W przypadku Pani mamy poziom granulocytów - około 2 tyś/uL nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowotnego.

Na uwagę zasługuje jednak umiarkowanie niski poziom limfocytów (powinien w wartościach bezwzględnych wynosić >2000/uL ), ale to również , w chwili obecnej, nie jest alarmujące.

Natomiast ważne jest, aby morfologię kontrolować i porównywać wyniki - jeżeli ta tendencja do niskich wartości WBC utrzyma się, konieczna jest dalsza diagnostyka. Czasami ilościowe obniżenie układu białokrwonkowego jest konsekwencją przebytej infekcji wirusowej. Proponuję zatem ponowne oznaczenie morfologii w odstępie około miesiąca od pierwszego badania. Wcześniejsza kontrola jest wskazana w sytuacji wystąpienia typowych objawów znacznej neutropenii: gorączki, dreszczy, bólu gardła i zmian zapalnych jamy ustnej.

Pozdrawiam.
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Kobiety też są narażone na zawał?

Opis zdjęcia RTG

Węzeł chłonny pod pachą

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu