Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Mowa ciała
problem do rozwiązania

Mowa ciała

pytanie zadane w dniu: 10.03.2011
problem zgłoszony przez: Magda

Różne gesty - różne znaczenia. Ludzie często nie doceniają mowy ciała, nie są świadomi tego, że ma ona pierwszeństwo przed słowami...


Treść pytania:

"Podobno nasze ciało samo przekazuje informacje do otoczenia, na przykład, gdy ktoś nam się podoba. Jakie dokładnie to są sygnały? Co robimy, gdy kogoś nie lubimy, lub gdy jesteśmy zakochani? Czy kobiety i mężczyźni inaczej to okazują?"

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam,

Komunikacja, która jest nam najbliższa, czyli mówienie, to zaledwie 7% tego, co do nas dociera. Reszta, czyli aż 93% to właśnie mowa ciała. To postawa, jaką przyjmujemy, zachowanie w przestrzeni, gesty, ton głosu, mimika i całe mnóstwo sygnałów, które wysyłamy otoczeniu.

Jednak umiejętność odebrania i interpretacji tych sygnałów na poziomie świadomym wymaga, jak każda wiedza – nauki. Sygnały, które mówią o zainteresowaniu drugą osobą to głównie otwartość. Pozycja ciała, kiedy ręce i nogi nie są skrzyżowane (ciało nie jest symbolicznie „zamknięte”), kobiety wysyłają długie, zalotne spojrzenia, poprawiają opadający kosmyk włosów, siadają czy chodzą w sposób „pokazujący” piękno ciała.

Mężczyźni manifestują „siłę”, czyli mięśnie, klatkę piersiową. To gesty atawistyczne, które podświadomie obie płcie noszą od tysięcy lat. Ludzie zakochani są szczęśliwi, uśmiechnięci, pełni energii i optymizmu. Swoje szczęście ogłaszają całemu światu właśnie mową ciała. Radosnym śmiechem, błyszczącymi oczami, otwartością, są życzliwie nastawieni do innych ludzi.

Gdy mamy niechętny stosunek do kogoś, przyjmujemy pozycję zamkniętą, czasem arogancką czy lekceważącą. To może być gest ręką, to może być pozycja ciała (łydka jednej nogi leży na udzie drugiej). Dostępna jest bogata literatura, dotycząca szczegółowych zachowań i ich interpretacji, w której są zawarte opisy i rysunki.

Pozdrawiam,
Alicja Grzesiak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Hipochondria - chorzy z urojenia

Nie potrafię żonie okazać uczuć

Samopoczucie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

23 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu