Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Brodawczak
problem do rozwiązania

Brodawczak

pytanie zadane w dniu: 14.03.2011
problem zgłoszony przez: GOŚĆ

Brodawczak jest niezłośliwym nowotworem nabłonkowym, jednak nie leczony, może ulec przekształceniu złośliwemu. Występuje najczęściej w pęcherzu moczowym i miedniczce nerkowej.


Treść pytania:

"Witam,
Mam pewien problem. Jestem w związku ze starsza kobietą. Podczas badania wykryto u niej brodawczaka ludzkiego. Niejednokrotnie zaspokajam ją palcami. Kilkanaście lat temu miałem wypalane kurzajki. Tutaj mam pytanie - czy posiadane przeze mnie, kilkanaście lat temu, kurzajki mogą być przyczyną zakażenia? "

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Brodawki, czyli potocznie nazywane kurzajki występujące najczęściej na dłoni, czy stopach, wywołane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który także może być odpowiedzialny za kłykciny, bądź raka szyjki macicy. Jednakże samych typów wirusa jest bardzo dużo i inne są przyczyną kurzajek (m.in. na dłoni, to typy HPV-2, HPV-4, a także HPV-7, zaś na stopach HPV-1, HPV-2), a jeszcze inne za zakażenie w okolicach narządów moczowo-płciowych.

Bardzo trudno jest określić, czy posiadana przez Pana infekcja mogła być przyczyną pojawienia się u Pana partnerki wirusa brodawczaka ludzkiego. Jeśli było to zakażenie kilkanaście lat temu i pozbył się Pan brodawek na dłoni to raczej jest to mało prawdopodobne, ale dodam, że niewykluczone. Jeśli zaś jest to czynna infekcja istnieje pewne prawdopodobieństwo zakażenia partnera.

Wirusy brodawczaka ludzkiego, występujące w okolicach narządów rozrodczych (zarówno typy nisko- jak i wysoko-onkogenne) przenoszone są drogą kontaktów płciowych, jak i w trakcie porodu z matki na dziecko. Typowe brodawki skórne przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną zarówno w środowisku domowym, jak i publicznym.

Radziłabym Pana partnerce skontaktowanie się z lekarzem w celu wykonania cytologii, jak i dokładnego określenia jakim typem wirusa jest zakażona. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na pozbycie się wirusa.

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Schmidt

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niebezpieczna moda na odchudzanie w ciąży

Zdrowie intymne

Cilest a przerwa w zażywaniu

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu