Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Podział majatku po rozwodzie
problem do rozwiązania

Podział majatku po rozwodzie

pytanie zadane w dniu: 16.03.2011
problem zgłoszony przez: Joanka67

Jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzą nieruchomości - podział nie obejdzie się bez umowy notarialnej. Porady udziela Maciej Lach, prawnik.


Treść pytania:

"Witam.
Mam pytanie dotyczące podziału majątku po rozwodzie. Majątkiem dorobkowym jest działka z niewykończonym domem oraz mieszkanie spółdzielcze własnościowe, zakupione w 2007 roku za 415 000 zł z kredytem w CHF w wysokości 235 000 zł (jego wartość mocno wzrosła w związku z kursem franka, w tej chwili około 290000 zł). Rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, tak wystąpił mąż, a ja się przychyliłam, chcąc już mieć jego i jego kochankę z głowy (nie stać mnie było na detektywa i dzieci (17 i 12 lat) też prosiły, żeby odbyło się to szybko). Mąż chciał podziału na rozwodzie tzn. chciał działkę bez obciążenia, a mnie chciał zostawić z dziećmi w tym mieszkaniu z kredytem, nie zgodziłam się i nie było to rozpatrywane. Co mogę zrobić w tej chwili?
Po odbiorze prawomocnego wyroku będę składać wniosek o wpisanie w obydwu księgach wieczystych o wpis na rzecz każdego z nas, w udziale 1/2 i na tej podstawie chcę przepisać notarialnie swoją połowę działki na dzieci. Co mogę zrobić w sprawie mieszkania? Na razie nie chcę go przepisywać dzieciom, bo to różnie w życiu bywa, jestem nawet skłonna wziąć cały kredyt na siebie, ale gdyby on przepisał swoją część na mnie lub dzieci, czego przez czystą złośliwość nie zrobi. Jak to można przeprowadzić w sądzie i jakie są szanse?
Joanka."

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

W przypadku gdy małżonkowie są już rozwiedzeni należy wnieść kolejną sprawę o podział majątku, po otrzymaniu wyroku rozwodowego. Z chwilą orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami wygasa wspólność majątkowa, jednakże żeby każdy z rozwiedzionych małżonków stał się właścicielem poszczególnych składników majątku musi zostać on podzielony. Podziału majątku wspólnego można dokonać poprzez umowę zawartą między małżonkami lub za pośrednictwem sądu. Podział dokonany poprzez umowę to najprostszy podział majątku dorobkowego małżonków. Małżonkowie uzgadniają pomiędzy sobą, w jaki sposób chcą podzielić wspólny majątek i sporządzają umowę o jego podziale. Jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzą nieruchomości (mieszkanie, dom, działka) – musi ona być zawarta w formie umowy notarialnej.

Jeżeli małżonkowie nie mogą porozumieć się w kwestii podziału majątku, mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o sądowy podział majątku. Sądem właściwym jest sąd rejonowy miejsca położenia majątku. We wniosku należy podać przedmioty i prawa podlegające podziałowi. Jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość, należy określić miejsce jej położenia, powierzchnię, zabudowania oraz przeznaczenie, a także podać dane z ewidencji gruntów. Należy tez przedstawić dokumenty stwierdzające, że dana nieruchomość jest własnością małżonków. We wniosku należy określić wartość dzielonego majątku, która posłuży do określenia wysokości opłaty sądowej. Majątek jest dzielony po równo. W wyroku rozwodowym sąd może orzec o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, wówczas gdy małżonkowie wspólnie w nim mieszkają. Dzieląc majątek, sąd orzeka o tym, który z małżonków zatrzymuje mieszkanie, a który dostanie spłatę. Jeżeli rozwiedzeni małżonkowie byli posiadaczami spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania, wówczas formalności związanych z ustaleniem, który z nich zatrzyma mieszkanie, powinni dopełnić w ciągu roku od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

W tym terminie muszą powiadomić spółdzielnię, komu przypadło prawo albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania w tej sprawie w sądzie. Prawo do złożenia wniosku o podział majątku nie podlega przedawnieniu.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nie mam już sił - chcę złożyć pozew o rozwód...

Problem z organizacją czasu pracy

Dyplom czy manipulacja?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu