Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Przykry zapach...
problem do rozwiązania

Przykry zapach...

pytanie zadane w dniu: 27.03.2011
problem zgłoszony przez: MAGS

Przyczyny przykrego zapachu z ust, wbrew pozorom, nie muszą być wcale pochodzenia stomatologicznego. Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Mam pytanie do stomatologa. Proszę o wyjaśnienie mi problemu przykrego zapachu z ust. Mam wyleczone wszystkie zęby, a z buzi mam nieprzyjemny zapach taki, jakbym miała popsute zęby. Co robić? Jest to dla nas bardzo nieprzyjemne i wstydliwe. Pomóżcie! "

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Droga Pani.

Problem nieświeżego oddechu jest bardzo powszechny i poza najczęstszą przyczyną stomatologiczną może mieć swoje źródło w schorzeniach laryngologicznych lub gastroenterologicznych.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu to: przewlekłe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok szczękowych zwłaszcza wywołane przez bakterie beztlenowe, uchyłki górnej części przełyku i uchyłki krtani, w których mogą "stacjonować" fragmenty jedzenia, ulegające naturalnemu procesowi gnicia. W końcu przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie przełyku oraz, rzadko, choroby żołądka.

Powinna Pani udać się do laryngologa, który na podstawie badania, poprzez stwierdzenie zapalenia gardła i krtani, może zasugerować chorobę refluksową. Choroba ta polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku z zarzucaniem nawet do gardła. Epizody refluksu mogą występować tylko w nocy, w czasie snu, a więc nie muszą być przez Panią uświadamiane. Potwierdzenie w gastroskopii cech zapalenia przełyku jest dowodem na refluks. W przypadkach wątpliwych wykonuje się tzw pH-metrię całodobową przełyku. Choroba refluksowa przełyku jest możliwą przyczyną nieświeżego oddechu. Chociaż najczęściej choroba ta przejawia się zgagą , może mieć również inną, mniej typową symptomatologię.

Leczenie refluksu polega na długotrwałym stosowaniu leków zobojętniających kwaśną treść żołądkową (np. omeprazol ) oraz czasami tzw. prokinetyków poprawiających motorykę przełyku i żołądka. Proponuję zatem wizytę u laryngologa w pierwszej kolejności i - jeżeli będzie taka konieczność - u gastroenterologa.

Pozdrawiam.
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Sepsa - jak może dojść do zakażenia?

Ile ćwiczyć na stepperze?

Antybiotyk obniża odporność?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

32 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu