Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Jak poradzić sobie z życiem po zdradzie?
problem do rozwiązania

Jak poradzić sobie z życiem po zdradzie?

pytanie zadane w dniu: 28.03.2011
problem zgłoszony przez: stokrotka

Życie po zdradzie jest... inne. W pierwszej fazie na pewno gorsze od poprzedniego, lecz wraz z upływem czasu człowiek staje się po takim przeżyciu silniejszy i bardziej odporny na ludzką niedoskonałość.


Treść pytania:

"3 lata temu porzucił mnie i nasze dzieci mój partner, dziś jesteśmy znów razem. Rozstał się z tamtą kobietą, ale ona nadal mieszka w tym samym mieście co my, on był przez jakiś czas dla mnie wspaniały i nagle znów przestał się starać tak, jakby znów przestało mu zależeć. Nie rozmawia ze mną, ciągle coś klika w telefonie albo pół dnia spędza przy komputerze. Mówi mi, że nie dbam o siebie, a przecież ja tak się staram, ale on widzi we mnie tylko wady i ciągle mnie krytykuje. Nie mam żadnych pochwał z jego strony, bardzo się zmienił, a znamy się 17 lat i kiedyś był o wiele weselszy, a stał się ponurakiem. Nie wiem, może żałuje, że tamta kobieta go porzuciła, a ja mam takie wrażenie, że znów nas zostawi. Nie wiem, czy to aż tak straszny strach przed traumą, czy aż tak głęboki brak zaufania? Tak naprawdę to nie usłyszałam od niego słowa przepraszam, a skrzywdził mnie strasznie, zarzucał mi, że nie dbałam o niego, nie wiem dlaczego zwala na mnie swoje poczucie winy. Dziś, gdziekolwiek byśmy nie poszli, ona się pojawia, a jeśli on wyjdzie gdzieś z kolegami, to ogarnia mnie paniczny strach i boję się być sama. Dba o dzieci, o dom, pracuje, ale na tym to koniec, jest bardzo chłodny, jeśli chce dać mu buziaka albo przytulić, to on automatycznie ode mnie się odsuwa. Nie wiem, jak ma postępować, dostaliśmy właśnie nasze wymarzone mieszkanie, ale jakoś nie jestem bardzo podekscytowana. On się cieszy, ale jeśli chce zrobić tak, jak mi się podoba, to on to krytykuje, nic mu się nie podoba.

Dziękuję za wysłuchanie.
Pozdrawiam."

Barbara Ronowicz Porady udziela Barbara Ronowicz, psycholog:

Rozumiem, że po odejściu partnera trudno jest jeszcze raz bezgranicznie zaufać i być spokojną o wspólną przyszłość. Mam też wrażenie, że ma Pani do partnera żal o to, że zaniedbuje Panią emocjonalnie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie roli partnera nie spełnia, ponieważ - jak sama Pani pisze – praca, dbanie o dom i dzieci to nie wszystko.

Przede wszystkim, powinna z nim Pani bardzo poważnie porozmawiać o swoich odczuciach i obawach, a także o tym jak ma wyglądać Wasza przyszłość i czego Pani brakuje w związku. I tutaj istotna jest reakcja partnera. Jeśli on nie zobaczy problemu i nie będzie chciał zmieniać sytuacji, to będzie Pani musiała sama zadecydować, na ile taki związek Pani odpowiada. Nie muszę chyba mówić, że w tym przypadku liczenie na cud i nagłą zmianę zachowania partnera nie ma najmniejszego sensu.

Może być jednak tak, że partner przyjmie to, co Pani mu powie i będzie chętny do pracy nad związkiem. Wówczas albo musicie sami spróbować dopasować się jeszcze raz do swoich potrzeb albo skorzystać z pomocy psychoterapeuty i pójść na terapię par.

Pozdrawiam,
Barbara Ronowicz

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Nastolatki już nie chcą uprawiać seksu

Internet a odmóżdżenie

Nie umiem sobie radzić z konfliktami z ludźmi

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu