Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Powiększone węzły chłonne pod pachą
problem do rozwiązania

Powiększone węzły chłonne pod pachą

pytanie zadane w dniu: 29.03.2011
problem zgłoszony przez: aga, 31 lat

Biopsję piersi można wykonać praktycznie w każdej fazie cyklu, z wyjątkiem dni menstruacyjnych. Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Mam powiększony węzeł chłonny pod pachą lewą. Martwi mnie to, ponieważ mam guzka na lewej piersi. Biopsja nie wykazała zmian nowotworowych, czy węzeł chłonny może mieć związek z guzkiem piersi?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam Panią,

Powiększony węzeł chłonny pod pachą mógłby mieć związek z guzkiem piersi, gdyby guzek ten był rakiem - wówczas powiększony węzeł chłonny najczęściej jest przerzutem raka.

Wspomina Pani o biopsji guzka lewej piersi, która nie wykazała zmian złośliwych - mam pytanie, czy to była biopsja cienko-głowa czy tzw. chirurgiczna? Ta pierwsza oznacza badanie cytologiczne aspiratu komórkowego, a więc zawiesiny komórkowej, w przypadku raka najczęściej daje wynik pozytywny, ale ujemny wynik takiej biopsji (w skrócie BAC) nie wyklucza obecności zmian złośliwych.

Natomiast biopsja chirurgiczna jest wycinkiem tkankowym - bada strukturę i architektonikę pobranej tkanki - jest to badanie bardziej czułe dla wykrywania raka, ponieważ szuka się komórek raka w większym fragmencie materiału biologicznego. Fakt ujemnego badania cytologicznego jest uspokajający, wskazane było by jeszcze wykonanie badania mammograficznego lub usg piersi oraz usg dołów pachowych dla oceny ultrasonograficznej węzła chłonnego. W sytuacji wątpliwej zawsze można go usunąć i poddać w całości badaniu histopatologicznemu.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Śpisz krótko? Jesteś mniej odporna na infekcje!

W jaki sposób odstawić Alventę?

Węzeł chłonny pod pachą

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu