Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Powiększone węzły chłonne - rak czy infekcja?
problem do rozwiązania

Powiększone węzły chłonne - rak czy infekcja?

pytanie zadane w dniu: 12.08.2010
problem zgłoszony przez: Kulasia

Kiedy powiększone węzły chłonne powinny niepokoić i skłonić nas do wizyty u lekarza? Na pytanie odpowiada Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Od kilku miesięcy wyczuwam po obu stronach nad obojczykiem niewielkie (wielkości ziarnka grochu guzki). Z tego co wyczytałam w Internecie, wygląda na to, że są to węzły nadobojczykowe lub szyjne. Wyczuwam je około 5 centymetrów nad kośćmi obojczyka po obu stronach szyi. Podobny, ale znaczenie większy guzek mam również po lewej stronie żuchwy. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza? Dodam, że po tej samej stronie żuchwy mam leczony kanałowo ząb. Mam 29 lat i w mojej rodzinie już dwie osoby (znacznie starsze) chorują na nowotwory. Z góry dziękuję za odpowiedź. "

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam serdecznie,

W warunkach fizjologicznych węzły chłonne są palpacyjnie niewyczuwalne. Powiększanie się ich wymiarów- tzw. limfadenopatia - jest objawem rozpoczynającego się schorzenia, które najczęściej jest chorobą infekcyjną , ale równie często może to być proces rozrostowy o charakterze nowotworowym. W ocenie klinicznej zwraca się uwagę na następujące cechy powiększonych węzłów chłonnych: wielkość, spoistość czyli twardość, bolesność przy palpacji oraz przesuwalność względem skóry i lokalizacja.

Jeżeli wyczuwalne węzły chłonne są duże, twarde, nieprzesuwalne względem skóry i podłoża ( a więc z nimi zrośnięte ) i niebolesne to taka konstelacja cech jest niepokojąca i może oznaczać nowotworową przyczynę limfadenopatii ( np. chłoniak lub przerzuty raka do węzłów ). Przeciwnie, jeżeli węzły chłonne są drobne, miękkie, tkliwe przy palpacji i przesuwalne to najczęściej mają charakter reaktywny czyli są powiększone wtórnie do lokalnego stanu zapalnego. Wspomina Pani o leczonym kanałowo zębie-chory ząb to bardzo prawdopodobna przyczyna reaktywnej limfadenopatii podżuchwowej i szyjnej, która właśnie u Pani występuje. Po wyleczeniu zęba węzły chłonne powinny zniknąć. Zatem na razie nie ma podstaw do niepokoju oraz wykonywania dodatkowych badań. Ewentualnie do rozważenia pozostaje antybiotykoterapia ze wskazań stomatologicznych, proszę zwrócić na to uwagę przy najbliższej wizycie u stomatologa.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Trzy najsłynniejsze eksperymenty psychologiczne

Wysypka na buźce u 19-miesięcznego dziecka

Guzek w piersi

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

39 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu