Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Kiedy powiedzieć dziecku o adopcji?
problem do rozwiązania

Kiedy powiedzieć dziecku o adopcji?

pytanie zadane w dniu: 21.04.2011
problem zgłoszony przez: Kasia_82

Utrzymywanie adopcji w tajemnicy przed dzieckiem może obrócić się przeciwko samym rodzicom. Prędzej, czy później ono dowie się prawdy, a im później, tym większe prawdopodobieństwo, że znienawidzi ludzi, którzy przez całe życie je oszukiwali.


Treść pytania:

"4 lata temu adoptowaliśmy z mężem dziewczynkę, która w tej chwili ma 6 lat. Od jakiegoś czasu zadaje „niewygodne” pytania, np. dlaczego ma inny kolor włosów niż mama i tata. Czy to jest dobry moment, żeby powiedzieć jej prawdę? I jak to zrobić, by nie zburzyć jej poczucia bezpieczeństwa i wiary w to, że ją kochamy? Czy w ogóle warto mówić dziecku prawdę?"

Tatiana Ostaszewska-Mosak Porady udziela Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog:

Witam serdecznie,

Oczywiście, że warto. To już najwyższa pora opowiedzieć dziecku jego prawdziwą historię. Ma do tego prawo. To jest cześć jej życia. Wieloletnie doświadczenia adopcyjnych rodziców i obserwacje psychologiczne pokazują, że im wcześniej wprowadzi się dziecko w „tę tajemnicę”, tym lepiej. Tym naturalniej jest ona przyjmowana i właśnie bez tego nimbu tajemniczości jaki kształtuje się z biegiem lat. Potem do wszystkich innych – tych oczywistych – dochodzą inne pytania typu „dlaczego nie powiedzieliście mi wcześniej?” lub wątpliwości „czy to coś złego jeśli mówicie mi dopiero teraz?”. Im pewniej w tej sytuacji czują się rodzice, tym lepiej przyjmie to dziecko. Wasza miłość i pewność wyboru swojej drogi pokazują dziecku, że jest we właściwym miejscu i wśród właściwych ludzi. I ten proces jest stały, dokonuje się codziennie na nowo. Dziecko to widzi i nawet jeśli od czasu do czasu ma swoje humory czy złe nastroje nie ma zasadniczo wątpliwości co do Waszego uczucia. Bardzo polecam Wam lekturę książki pt. „Moje dziecko gdzieś na mnie czeka” gdzie zamieszczonych jest kilka ładnych przykładów takich „najważniejszych” rozmów rodzinnych. Warto się do nich porządnie przygotować.

Pozdrawiam,
Tatiana Ostaszewska-Mosak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Przyjaźń z bonusami

Problemy z czterolatkiem

Nudności w ciąży

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu